וישקין ישראל

08.02.2003 – 08.05.1916
 

ישראל נולד ב-1916 בעיירה וולוגדה אשר ברוסיה. הוא היה הבכור לעוד שתי אחיות ואח. עם תום מלחמת העולם הראשונה עברה משפחתו לעיר דבינסק שבלטביה. הוא למד בבית ספר כללי, ולאחר מכן המשיך בבית ספר מקצועי, בו רכש את מקצוע המסגרות. האב היה פועל שכיר. האם הייתה עקרת בית, שהכירה וזכרה יצירות רבות של גדולי הספרות הרוסית. רוב בני המשפחה נספו באירופה במלחמה. אמו עלתה לארץ וחיה בקבוץ מספר שנים.

מגיל צעיר היה חניך בתנועת הנוער “השומר הצעיר נצ”ח”, שם חלם על העלייה לארץ ישראל והתחיל לתכנן את נתיב עלייתו ארצה. לארץ הגיע יחד עם ארבעה חברים שהיוו את הגרעין לקבוץ כפר בלום.

בשבע שנותיו הראשונות בארץ היה ישראליק רועה צאן. ענף זה, שייסד ופיתח, הביא לו הרבה גאווה ונחת, והיה מקור בלתי נדלה לספורים ציוריים. עם סגירת ענף הצאן, בעת המעבר מבנימינה לכפר בלום, עבר לענף המסגרות, בו עבד יותר מ-40 שנה.

בעבודתו במסגרות הטביע חותם כמעט על כל דבר שנעשה מברזל בתחומי הקבוץ, משנותיו הראשונות בענף ועד שהמירו במלאכת תיקון האופניים. ענף פנסיונרי זה ידע לשלב בין יכולתו הטכנית ומומחיותו המקצועית, לבין נטייתו הטבעית לעזור ולתת שרות מכל הלב. בסבלנות ותמיד מתוך נכונות, בשקט ובענווה, הוא היה שומע את סיפור התקלה ותיאור הבעיה, ובגמר התיקון היה מביא את האופניים, אם רק היה ניתן, עד פתח ביתו של החבר.

ישראליק התעניין בטיפול בזקנה בקבוץ, ובדרכים לעזור לחבר המזדקן בקבוץ, ואף יצא להשתלמות בנושא זה בתנועה.

גידל משפחה לתפארת. לישראל וסוניה נולדו שתי בנות ובן. יחסי המשפחה החמים הרשימו את כל הקרובים והידידים הרבים שהרבו לבקר בביתם.

עזר לאנשים רבים, מהקבוץ ומחוצה לו, קרובי משפחה, חברים, ועולים חדשים.

אלה הכירו לו טובה ותודה.

בסוף ימיו סבל ממחלה קשה. סוניה אשתו תמכה בו במסירות ונאמנות עד יום מותו.

יהי זכרו ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן