כתרית שדה

13.12.1983 – 09.11.1911
 

כתרית שדה נולדה באוקראינה ב-1911 והגרה משם עם משפחתה לקנדה ב-1929. בעיירה קטנה במדינת ססקצ’ואן גילתה לתדהמתה, שגם בקנדה החופשית ישנה אנטישמיות.

עם גמר בית הספר התיכון למדה פקידות. בהתקרבה לציונות פגשה גם את גולדה מאיר, אשר הפכה לאישיות משפיעה ביותר עליה. לתנועה הצטרפה לאחר שקבלה חומר ממרכז החלוץ בניו-יורק וכך הפכה כתרית ל”סניף של החלוץ הבודד” בעיירתה.

ב-1935 באה לסמינר של החלוץ בניו-ג’רסי. שם גם פגשה את יוסף ז”ל. הם יצאו יחד לחוות ההכשרה בהייטסטאון ועברו עם כל החברים לחווה החדשה קרימרידג’. שניהם נאלצו להמתין לעלייה. לאחר שכמעט כל הסרטיפיקטים חולקו לחלוצי אירופה, היה ורק בתחבולה כדי לעלות. לכן הם הגיעו ארצה כ”בעלי הון” ב-1939.

תחנתם הראשונה בארץ הייתה קבוצת השרון והקבוצה האמריקאית ששהתה שם. לימים הצטרפו הם, כמו רוב היתר, לקבוץ האנגלו-בלטי והעפילו אף לכפר בלום. כתרית קבלה על עצמה כל מיני תפקידים ועבודות אחרות באחריות ובנאמנות. האישה הקטנה והצנומה אפתה לחם לקבוץ, בשלה לאוכלי הדיאטה בזמן שהתקציב היה עדיין מצומצם ביותר. ב-1949 הקימה את מפעל הסריגה. במשך השנים “הלבישה” את כל הילדים והרבה חברים במעשה ידיה, והדריכה חברות אחדות במקצוע זה.

כתרית הקימה קן משפחתי למופת, בעל צביון יהודי. במשך השנים הקדישה עצמה לשמירה על בריאותו הרופפת של יוסף עד יומו האחרון.

שנות חייה האחרונות היו קשות מאוד, מלוות מחלות, סבל ומכאוב. השתדלה להתגבר בכוחות נפש עליונים עד אשר כרעה.

נפטרה חברה נאמנה, תוססת וערה למתרחש, בעלת נפש רגישה, צמאה לידע ויופי ומסורה למשפחתה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן