בן-דב (אפרתי) לאה

11.07.1993 – 12.12.1913
 
לאה נולדה בברנוביץ בשנת 1913, להוריה רב מנדל וגיטה מטלין. בגיל 3 התייתמה מאמה, ועברה עם המשפחה ללטביה לכפר קטן. האב נישא שוב ולאה גדלה עם אם חורגת.

בגיל 16 נטשה לאה את הבית ועברה אל דודתה. בתקופה ההיא הצטרפה לתנועת הנוער “גורדוניה”, ואחרי היותה בהכשרה עלתה לארץ, לקבוצת גבע. משם עברה לכפר גלעדי, והכירה את ירוחם בעל נאמנות – אפרתי. הם התחתנו, והחליטו לעבור עם בנם בכורם, יעקב, לכפר בלום.

במשך השנים עבדה לאה והשאירה חותם במספר מקומות עבודה. היא הייתה מראשוני האופים במאפייה, שהיתה אז די פרימיטיבית. אחר כך עברה לחדר החולים ולמטבח ילדים, ועבדה בכל מקום נחוץ, ברצון וללא היסוס.

לאה תמיד ידעה להתאים את עצמה למקום העבודה לפי הנדרש, וידעה גם להתאים את מקום העבודה לאופי המיוחד שלה, ברעננות מחשבה, בשמחת חיים ודאגה לפרט. היא לקחה על עצמה את הטיפול ב”מועדון לחברים” והפיחה בו רוח חיים, בתוספת חוג לשחמט.

לאה הייתה גם אחראית בטיפול למספרה, שהתחילה להתפתח בקיבוץ. שם היא הייתה המתווכת והדואגת לכל פרט, ואף חדרה לרזי המקצוע. היא הייתה אומרת: “שיער יפה – זה לא מקרה. היתרון של המספרה על האינפלציה הוא, כי את השערות אפשר לקצר, אך האינפלציה עדיין לא”.

במשך כל השנים האחרונות יצרה לה לאה מקום של כבוד בבתי הילדים, כמטפלת וכאם בית. הילדים אהבו אותה מאוד ואכלו את המאכלים שהכינה להם בתאווה ובשמחה. ההורים סמכו עליה, וכן יתר המטפלות, וכתבו עליה רבות בחוברות שהוציאו הכיתות, במיוחד קבוצות “גומא” ו”פשוש”.

אין ספק שגולת הכותרת של פעולותיה של לאה הייתה הצטרפותה לירוחם כמגויסים לרמת רחל לחיזוק החברה והמשק בין 1960 ל-1965. הרגשת האווירה, רוח ההתנדבות וקשרי הידידות האמיצים בין המגויסים ובין חברי רמת רחל המעטים, חיזקו את נפשה של לאה בכל מה שהחיים הביאו לה. הקשר עם רמת רחל התחזק שוב עם נישואי לאה למאיר בן-דב אחרי שהתאלמנה מירוחם.

לאה בנתה בית חם למשפחה, לילדיה ולנכדיה. היתה בה שמחת חיים שהתבטאה בריקודים, הצגות, התחפשות ועוד.

תקופת הבדידות אחרי מות יקיריה הכבידה עליה מאוד, כי היא שפעה אהבה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן