ברזילי לאה

08.01.2005 – 19.16.1912
 
לאה ברזילי נולדה לבית דויטש בלטביה בשנת 1912.

שפת הדיבור בבית הייתה אידיש – והאהבה העמוקה שלה לשפת האידיש לוותה אותה כל חייה. הבית היה שומר מסורת ותמיד אבא שלה הביא אורח לשבת – בחור ישיבה או “שליח” או מבקר שהיה מגיע מארץ ישראל.

הבית בית יהודי ציוני חם ומלא קופסאות צדקה למיניהן כולל קופסת הקק”ל. כל האחיות היו חברות בתנועות ציוניות והבכורה הקדימה את לאה בעלייה לארץ.

לאה גמרה תיכון ואף למדה בסמינר למורים בריגה. היא הייתה חניכה ומדריכה ב”שומר הצעיר נצ”ח” וב”חלוץ”.

לאה יצאה להכשרה ועלתה ארצה ב-1935, לכנרת – שם הכירה את שלום ונישאה לו והייתה חלק מקבוצת מייסדי הקבוץ.

בתחילת שנות ה-40 יצאה לסמינר הקבוצים ללימודי גננות. עשרים שנה עבדה כגננת בקבוץ – ואין ילד מילדי הקבוץ הראשונים שלא זכה ונהנה מסיפוריה האינסופיים של לאה ומחוש ההומור שלה (למבוגרים הייתה ללאה תמיד בדיחה, בדרך כלל קצת גסה, באידיש).

לאה אהבה לספר וגם לשחק והייתה פעילה מאוד בחוג הדרמה שהיה בקבוץ. בחג הפורים הייתה מופיעה עם תחפושת והמערכונים שתמיד העלתה, בדרך כלל עם שלום.

לאה הייתה אשת בית, כאשר המושג בית היה עבורה –  ארץ ישראל, קבוץ כפר בלום והמשפחה הפרטית המורחבת עם הרבה מאומצים מכל פינות העולם, מארה”ב דרך בורמה ועד יפן.

בהגיעה של לאה לגיל 50 החליטה שזה הזמן לפרוש מתפקיד הגננת אבל לא מהחינוך והפכה למורה באולפן. אחר האולפן עבדה לאה במחסן הבגדים עד שאפסו כוחותיה. היא זכתה לעבור את גיל 92 והשאירה אחריה 4 ילדים, 13 נכדים, 8 נינים ואינספור חניכים ואנשים שהיא השפיעה עליהם ואהבה אותם.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן