ליכטמן יעקב

04.04.2001 – 11.10.1932
 

יעקב נקרא על שם דודו, אחי אביו שנרצח בפוגרום באוקראינה בשלהי מלחמת העולם הראשונה. יעקב צבי היה נצר לדורות של רבנים ומגידים. מצד אביו, הרב בן ציון הלוי ליכטמן, ז”ל, שהיה רבה הראשי של קהילת לבנון בשנים 1932-1959, ומחבר הספר “בני ציון” על שולחן ערוך אורח חיים. הוא היה דור שביעי לרבי שכנע צבי, מגיד מישרים בעיר נמירוב בזמן תלמידי הבעש”ט. מצד אמו, אסתר אהובה ניישלר, ז”ל, היה דור שישי לרבי מנחם מרימינוב.

נולד בבירות, בלבנון, בשנת 1932. למד בבית הספר של “כל ישראל חברים” ולאחר מכן בבית הספר התיכון של “הליסה פרונסה”. התחיל ללמוד מתמטיקה באוניברסיטה הצרפתית בבירות. הגיע לארץ בתחילת שנות החמישים, והתגייס לצה”ל לשירות החובה. הוא בחר בחברה חלוצית קיבוצית, והתיישב בכפר בלום באמצע שנות החמישים.

שנים רבות עבד במנפטה האזורית כמחסנאי. כשחזר לקבוץ השתלב במחסן החצר, וניסה להכניס שיפורים וחידושים למען רווחת החברים וחיסכון כספי גם יחד. ממחסן החצר עבר לעבוד בהנהלת החשבונות.

בשנת 1976 הקים משפחה עם אורה. בהרבה אהבה, דאגה וגאווה גידלו את בתם בת-ציון.

יעקב השתלב והתערה בחיים החברתיים, והקפיד לעשות מלאכתו נאמנה. מצא שפה משותפת עם המבוגרים והצעירים. היה עקשן בעמדתו, עד שהשתכנע מדעות אחרות אם לא חרגו מעקרונותיו הבסיסיים. הצטיין במידת הכנסת אורחים, והיה חביב על הבריות. התפלל בבית הכנסת של הקבוץ והצטער כאשר לא נמצא מניין.

היה חזק בגופו ובנפשו ונלחם ללא לאות במחלות אשר פקדו אותו בשנים האחרונות. הוא לא השלה את עצמו לגבי הגורל המצפה לו, אך קיווה שיוכל להאריך את מועד הסוף. מאוד קיווה שיוכל להשתתף בחתונתה של בתו, אך לא זכה.

הוא נפטר ב-2001 בקבוץ, אחרי מחלה קשה וממושכת.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן