וילנסקי לילה

 
18.07.2005 – 18.04.1926
לילה נולדה למשפחה יהודית חמה באיסט-אנד של לונדון, הילדה התשיעית  במשפחה, וזכתה להרבה פינוק. שני ההורים הגיעו כמהגרים עם משפחותיהם מארצות מזרח אירופה ללונדון, שם נפגשו. האם דאגה לחינוך ותרבות לכל ילדיה, למרות הקשיים הכלכליים. לילה התנהגה כילד, ואהבה כל ימיה ספורט. 
היהדות הייתה חשובה מאד בבית, ושמרו שבת כהלכתה.
בלימודים לא הצטיינה, אך הייתה חברותית, והייתה טובה בספורט. בגיל 10 הצטרפה לתנועת “הבונים”. כשהייתה בבית הספר התיכון פרצה מלחמת העולם, ולילה נשלחה בפינוי של לונדון, לכפר פרימיטיבי, בו לא הכירו יהודים. לילה לא הסתגלה, וחזרה ללונדון אחרי שבועיים.
באוניברסיטת קיימברידג’ החזיקה מעמד שנה. ועברה להכשרה, שם גרה שנתיים. זו הייתה תקופה מאושרת. אחר כך נשלחה ללונדון  – לעבוד ביום, ולהדריך בערבים ובשבתות בתנועה. כאן גרו בבית החלוץ, מן קבוץ בעיר, קבוצת מדריכים שגרה יחד עם שליחים מהארץ. עוד תקופה נהדרת.
 ב-1949 עלתה ארצה בתנאים של עלייה ב’ בתנאים לא תנאים. בארץ הצטרפה לגרעין בכפר בלום , וכאן הייתה שנה בהכשרה. הגרעין התגייס לצבא, למחזור השני של הנח”ל, לשלושה חודשים. אחרי זה הצטרפו לקבוץ בית העמק בגליל המערבי. חצי שנה עבדה בעבודת חוץ באפיקים, כי לא היה מספק עבודה וכסף בבית העמק.
באותו הזמן, כפר בלום שלחו את מוניה לבית העמק כמדריך משקי לגרעין.
מוניה ולילה הקימו משפחה וחזרו לכפר בלום ב 1951. כאן נולדו הילדים – יונה , דינה ואשר.  תמיד התעניינה מאד כל הקורה במשק, והייתה מלאת שמחת חיים.           
הייתה אשה מיוחדת, עם סקרנות כמו שיש רק לילדים. התעניינה בכל דבר, ובעיקר התעניינה ואהבה אנשים, שהחזירו לה הרבה אמון ואהבה.
השנים האחרונות לא היו קלות לה. לאחר הטיפול המסור במוניה, אהבת חייה, ועם מותו, נשארה לבד. למרות הקושי העצום, הייתה נחושה להשתדל ולראות את הדברים הטובים שנשארו, ולא לוותר ולא להישבר. לילה שאבה הרבה כוח ושמחה ממשפחתה האוהבת והחמה. והייתה גאה מאד בנכדיה. 
לניתוח, ממנו לא התאוששה,  הלכה בעיניים פקוחות, אך גם בתקווה. 
יהי זכרה ברוך.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן