בן-דב מאיר

10.09.1991 – 10.10.1912
 

מאיר בן-דב היה דמות מופת. הוא היה חלוץ בכל רמ”ח איבריו. הזמן ומצוקי העתים לא הפיגו את להט האהבה, המסירות והנאמנות לארץ ולמפעל ההתיישבותי הקיבוצי.

מאיר נולד בקנדה להוריו משה ולאה. הוא היה הבן הבכור לשתי אחיות ושני אחים. בבית דיברו אנגלית ואידיש, ומאיר למד לשחק שח-מט עם אביו. בגיל 5 הלך לבית הספר, שם גילה רצון ללמוד וגם ללחום עם התלמידים הלא יהודיים.

כשמאיר היה בן 11, אמו חלתה בסרטן, ולפני מותה הפצירה באביו להעלות את כל המשפחה ארצה, אז פלשתינה. הם התיישבו בפתח תקווה, שם רכש אביו פרדס ונשא אישה שנייה. נולדו להם עוד ארבעה ילדים, ועכשיו היו במשפחה סך הכול תשעה ילדים. מאיר היה תלמיד מצטיין, וגם עזר בפרדס. הוא סיים בית ספר תיכון והמשיך את לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים.

מאיר החליט להגשים את חזונו החלוצי והצטרף לקבוצת הראשונים, המייסדים של קבוץ בית אורן, ישוב בלב יערות הכרמל, משם באו הפורעים הערביים לעיר חיפה. הוא עסק בנטיעה וסיקול אדמות ההר, וגם בפעילות ציבורית במקום. ב-1950, אחרי הפילוג בתנועה הקיבוצית, עבר עם רעייתו שרה ושלושת ילדיהם לשיקום קבוץ הררי ליד הגבול בקרבת ירושלים, רמת רחל. כאן הוא עבד במרץ ובלהט בכל העבודות במשק החקלאי, בעבודה פיזית קשה, והתמחה במיוחד בענף המטעים, בו הוא התמיד לאורך כל שנות חייו. לעת זקנה ראה שכר בעמלו. למרות כל המכשולים והקשיים עם מוסדות המדינה והתנועה, קמה רמת רחל לתחיה. מאיר כבר עבר את גיל ה-70, והוא עדיין זקוף קומה, לבוש חולצה כחולה של “הנוער העובד” ורוקד עם נערים ובני אולפן.

בשנת 1985 נפטרה שרה אשתו. כעבור זמן מאיר חיזק קשר רעות של שלושים שנה שהיה לו עם לאה מכפר בלום. הוא נשאר חבר ברמת רחל והמשיך לעבוד שם במטע. בסופי שבוע ובחגים בילה בכפר בלום, השתתף באספות חברים, ולעיתים עבד במטע כפר בלום ובנוי של בית ההארחה.

במוצאי ראש השנה נסגר מעגל חייו בתאונת דרכים קטלנית, והוא בן 79. נכרת עץ עבות, עמוק שורשים ומניב שפע פרי.

יהי שלום לעפרו.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן