בהט מיכאל

31.12.2015 – 10.01.2017
מיכאל נולד ב ט”ז בטבת תרע”ז, ב-1917 בלטביה, להוריו , אהרון וסוניה בכמט, בעיירה ז’ילופה. בגיל 5 הלך ל”חדר”, ובגיל 6 התחיל את לימודיו בבית ספר שהיה ספוג ציונות ועברית. בגיל 7 הצטרף לתנועת הנוער “השומר הצעיר”. בשנת 1930 עבר לריגה ללימודים על יסודיים.  עיקר עיסוקיו היו בתנועה, בה היה מדריך, ומרכז סניפים בתנועה בכל הארצות הבלטיות.
מיכאל גוייס לצבא הלטבי בשנת 1938 ושירת שנה וחצי בצבא. לכן גם נשאר בלטביה כאשר התחילה מלחמת העולם השנייה. אז ברח לסיביר, שם נשאר עד סוף המלחמה. שהותו בסיביר שינתה את עמדותיו בנוגע למרקסיזם, והוא למד להוקיר את חשיבותה של מורשת ישראל לדורותיה. 
ב 1945 ברח מיכאל עם חברי התנועה לפולין ומשם התגלגל לגרמניה, למחנות העקורים. במחנה זה שהה 3 שנים, כמדריך ומארגן פעילויות. שם גם הקים משפחה עם אסתר, ונולד בנו הבכור אריק. ילדיו האחרים – לאה ועמוס, נולדו בארץ. לארץ הגיע בשנת 1948, באוניה “אין דבר”. מחיפה הגיע ישר לכפר בלום, לגרעין שהיה קשור אליו עוד בחוץ לארץ.
בקיבוץ עבד בהתחלה כטרקטוריסט. בשנת 1949 לקח על עצמו את קליטת חברת הנוער הראשונה מצפון אפריקה, כאשר לא היה בארץ שום ניסיון חינוכי מסוג זה, ולא היה ממי ללמוד.
בשנת 1953 גויס לשנה למרכז “הנוער העובד”. בתום השנה השתלב במערכת החינוך בכפר בלום. מאז השתלב במערכות חינוך שונות בקיבוץ ובאזור כמורה, מנהל בית ספר, מדריך ויועץ.  בשנים 1969-1972 למד באוניברסיטת בר אילן בחוגים למקרא וחינוך. הוא הביא למערכות החינוך באזור את החינוך לערכים יהודיים, בכך התמיד כל השנים. בנוסף, השתתף בועדות חינוך שונות בארץ, בתחום החינוך לערכים יהודיים. 
בשנת 1977 הקים את המרכז לחינוך יהודי ציוני בגליל העליון, בהנחית משרד החינוך, שפועל עד היום. פעילותו בתחום החינוך לערכים יהודיים כללה הוראה והדרכה של ילדים, נוער, מורים ומבוגרים, שנהנו מאד משעוריו ומהרצאותיו בתחום המקרא והערכים היהודיים. מיכאל ארגן באזור קורסים רבים בתחום הערכים היהודיים, והצליח להביא לגליל המרוחק מרצים מהשורה הראשונה בארץ. 
הירבה לכתוב לעלון הקיבוץ בתחומים רבים – חברתיים, עקרוניים ופוליטיים. 
פרסם הרבה מאד מאמרים וכמה ספרים. הפרסומים מלפני המלחמה אבדו, האחרים נמצאים בארכיונים שונים. כל פרסומיו וספריו נמצאים בספרית בית החינוך עמק החולה. 
השאיר –3 ילדים, 10 נכדים ו12 נינים.
יהי זכרו ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן