מילטי שוורץ

17.08.1996 – 15.06.1915
 

נולד בברוקלין, ארה”ב, ב-1915 להוריו, שהיו מהגרים צעירים. בבית דיברו רק אידיש, אך המשפחה הייתה משפחה חילונית.

שנות ילדותו ונעוריו של מילטי היו שנות השפל הכלכלי בארה”ב ומילטי, בתור בן בכור, נאלץ לעזור בפרנסת המשפחה ולוותר על ההליכה לאוניברסיטה. עבודה הוא קיבל כשוליה בעבודות מתכת במספנה – והיה יהודי יחידי בין הפועלים האירים האנטישמים. עבודה זו וסביבה זו השאירו חותם עליו לכל חייו – שתחושה שעליו להוכיח לעצמו ולהם, שהיהודי לא נופל מהם ואף עולה עליהם – בכישרון, ביכולת ואף ביכולת לשתות ולא להשתכר, ו”ללכת מכות” ולא להיכנע.

כאן, בין הפועלים היה הפרולטריון האמתי ומילטי ספג גם את הגאווה של הפועל וגם את הכמיהה לעולם צודק יותר. הוא הצטרף למפלגה הקומוניסטית, היה פעיל באיגוד המקצועי ויחד עם זה – עסק בתרבות פרולטרית, קשר קשרים וטיפח אמנים צעירים מה”אוונגרד”, למד בעצמו ולימד אחרים.

כאשר בארה”ב השתולל “ציד המכשפות” בתקופת מק’קארתי – פוטר מעבודתו, והאווירה של רדיפת קומוניסטים ו”אדומים” נעשתה ממש מסוכנת עבורו.

אז הסכים מילטי לשידוליה של חנצ’י אשתו לנסוע לארץ. ב-1951 הגיעה המשפחה ארצה – ומילטי הפועל, המהפכן, מצא מהר עניין בסביבה הזרה לו. על אף קשיי השפה שעליהם לא התגבר אף פעם, השתלב מילטי בקלות בעבודה – בגידולי שדה, בבריכות הדגים. שם גם תרם מידיעותיו המקצועיות ועזר לפתח “מעלית” להוצאת הדגים בבריכה.

גם עולמו התרבותי, אף שהיה זר פה, עזר לו להשתלב – בטיפוח ציורים מודרניים ושירי המחאה האמריקאים. איש אוהב חיים, פעיל ושמח היה – ומגבלות השפה הפריעו לו מאוד. את חותמו השאיר מילטי דווקא בתפקיד כאילו “שולי” – חצרן בתי הילדים ולאחר מכן חצרן בבית הספר היסודי. פה באו לידי ביטוי כישרון המעשה שלו, המצאותיו והטעם הטוב – ויש בחצרות בתי הילדים צעצועים מקסימים מעשי ידיו עד עצם היום הזה.

עוד קודם לכך ביצע את מה שהוא כינה “המבצע האחרון של צעיר” וירד עם חנצ’י וליאור לשנת עזרה לשדה בוקר. המשפחה כבשה את לב חברי הקיבוץ הצעיר והקשרים ההדדיים החזיקו מעמד עד מותו.

כבר ב-1972 עשה מאמצים לשכנע את הקיבוץ להכיר בצורך להיערך ולהתכונן לגיל הזקנה – דבר שהיה עדיין רחוק ממחשבת החברים. שנותיו האחרונות היו שנות מחלה ובדידות.

מילטי היה אדם פשוט, שחיפש את הצדק, אהב את היופי וחי לפי אמונותיו.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן