יאור מינה

21.04.1994 – 23.04.1914
 

מינה לבית מנקר נולדה ב-1914 בלאחוביץ, עיירה קטנה באזור “תחום המושב” יהודי בצפון מזרח פולין. לאחוביץ הייתה אחת מאותן עיירות יהודיות טיפוסיות, שכאשר מדברים על ה”שטעטל” במזרח אירופה, מתכוונים אליהן. בתי עץ קטנים, ללא מים זורמים וללא חשמל, שדייריהן של עיירות אלו התפרנסו בדוחק רק ממלאכה זעירה, חנויות סדקית עלובות וכדומה. גם אמה של מינה, חוה, ניהלה חנות כזו, ויום השוק היה “היום הגדול” בעיירה, כיוון שאז באו האיכרים מהסביבה לקנות את הדרוש ולמכור עופות, ביצים, חמאה וכו’. בצמצום, אך בחמימות משפחתית, באמונה יהודית שורשית ומסורה, גדלה מינה. וכשבגרה, העבירה את אותה אמונה תמימה ושורשית לאידיאל החלוצי-ציוני והתמידה בו כל חייה.

כחברת הסתדרות הנוער “החלוץ הצעיר” יצאה להכשרה בעיר קריסק, ושהתה שם ארבע שנים של עבודה קשה (כפי שעשו גם יתר חבריה) והתכוננה לעלייה.

את משה בעלה, ז”ל, פגשה כבר בהכשרה, אך לארץ הגיע כל אחד מהם עם “בן זוג” פיקטיבי, כדי לנצל את הסרטיפיקט הנכסף לשני אנשים. שניהם הגיעו לצפת, לגרעין יודפת, שאחר כך עבר למחניים. שם גם נישאו. במחניים (“הישנה”, לא הקבוץ העכשווי) המשיכה מינה, כדרכה, לשאת בעול העבודה בכל מאודה – הייתה אקונומית ובתנאי מחסור ודלות סחבה את “הפרודוקטים” מצפת ללא תחבורה מתאימה.

כאשר המשפחה עברה לכפר בלום, עבדה מינה במטבח הילדים, “קודש הקדשים” של המטבח הדל באותם ימים. בחרדת קודש התייחסה לעבודה, לכל כוס קורנפלור ולכל טיפת סוכר. מסירותה וניקיונה היו לדוגמה – פינת מטבח הילדים הבהיקה בניקיון השולחנות, הסירים, הרצפה, הפרימוס. בהתמדה, במסירות ללא גבול וללא לאות עשתה את עבודתה. את כל הלהט האידיאולוגי של נפשה ביטאה בדרך היחידה והאמתית שידעה – בעבודה, בהגשמה עצמית.

משפחתה – משה ושלושת ילדיה – היו מרכז חייה. להם התמסרה ולהם העבירה את המיטב שבה.

משנפטר משה, הוכתה קשות. אך החיים זימנו לה סבל נוסף – מחלה ממשוכת וממארת, שגרמה לה סבל נורא והביאה אותה אל מותה.

חלוצה אמתית, “מגשימה” את האידיאל שנתפסה לו בצעירותה והתמידה במסירות, התמדה ונאמנות.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן