מרגלית מנחם (מוגי)

01.091982 – 03.06.1915
 

בכל מקום שידובר בתנועה החלוצית בבריטניה והגשמתה בארץ, יסופר במוגי.

מוגי נולד ברובע היהודי בלונדון ולמד בבית ספר עירוני שתשעים אחוז מהתלמידים היו יהודים. בגלל המצב הכלכלי הקשה נאלץ לגמור את השכלתו הפורמלית בגיל 14 כדי לצאת לעבודה ולעזור למשפחה. היה לו מוח חריף וזיכרון נפלא, זה עזר לו למלא, על ידי קריאה ולימוד עצמי, מה שחסר לו בלימוד הפורמאלי.

בין כל האידיאולוגיות וה”איזמים” ששלטו אז ברחוב היהודי ושמוגי לפעמים נתפס להם, ולא ספקו אותו, מצא סוף סוף את דרכו אל הציונות המגשימה.

מצעירותו הוא גילה כושר מנהיגות מיוחדת. הוא הגה את רעיון “החלוץ” באנגליה ורעיון ההכשרה, ויזם ופעל ליצירת תנועה חלוצית לוחמת ומגשימה. הוא היה לא רק מנהיג נוער. הוא כבש את לבבותיהם של הורים, מנהיגי ציבור שונים ומשך אותם לתמיכה במפעל החלוצי. במשך השנים נהגו לקרוא לו בחיבה MR. HABONIM היה לו כושר שכנוע מיוחד, קסם אישי שהתבטא בפשטות הדיבור, עממיות מלווה בכנות והחלטיות. היה מסוגל להתווכח בהצלחה על מתנגדי התנועה. היה מקשר כלפי הקהילה היהודית, אנשים יידועי שם, חברי הפרלמנט מכל המפלגות – כולם העריצו את שכלו וכנותו. הוא אף פעם לא שכח את שורשיו, מה הוא מייצג ולמה הוא שואף.

מוגי עלה לארץ, יחד עם סוניה ודובי, באפריל 1946. ב-1946 נשלח לדרום אפריקה לשקם את תנועת הבונים. ב-1947 נסע לאנגליה כשליח הבונים לשנתיים. בשנים 1962-1965 שוב יצא לשליחות לנוער והחלוץ באנגליה. בקבוץ מילא תפקידים שונים. היה תמיד פעיל. אפילו בשנים שהיה חולה, המשיך להיות מעורב בכל המתרחש ולהוות מוקד לאנשים מכל המישורים אשר באו מחוץ לארץ וביקרו בכפר בלום.

בכל דבר שעשה בחיים, עבודה או תחביב, השקיע את כל הלב והנפש. היה חבר טוב, אב וסבא מסור, מבין ואוהב.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן