הוכמן מקס (מיקשה)

08.05.2003 – 12.04.1902

נולד בעיר בודפשט שבהונגריה. בגיל 3 עבר עם משפחתו לווינה. הוריו היו בעלי בית מלאכה וחנות לבגדי עור וספורט. המפעל היה גדול למדי ואף ייצא את תוצרתו לחו”ל. ילדותו הייתה רגילה, למד בגימנסיה ריאלית. בגימנסיה הייתה אווירה אנטישמיות.

במשפחתו היו 3 אחים ואחות. מקס היה הבכור. אורח החיים במשפחה היה יהודי מסורתי בסגנון רפורמי. אורח חיים זה היה מקובל אצל רוב יהודי ווינה באותו הזמן. מקס השתייך לתנועת הנוער הציונית “תכלת-לבן”, ושיחק כדורגל בקבוצת “הכוח ווינה”. בבגרותו היה חבר במפלגה הציונית ובתקופה מסוימת שימש בתפקיד ראש הסניף.

בגיל 18 הפך למנהל המפעל האחראי ל-25 עובדים, וחנות שבה הועסקו 3 עובדים. אמו סייעה מעט בחנות, אך רוב העבודה נפלה עליו. במשך 16 שנה ניהל את המפעל בהצלחה עד לאיחוד גרמניה ואוסטריה – “האנשלוס” בשנת 1938. אז הוחלו חוקי הגזע שהיו מקובלים בגרמניה על יהודי אוסטריה. המפעל והסחורות הוחרמו בידי הגרמנים. מקס נכלא במחנה הריכוז דכאו על פעילותו הציונית. במחנה שהה 3 שנים. משפחתו לא שרדה את השואה.

בקשיים רבים השיג מקס היתר יציאה מהמחנה, תוך ניצול קשרים עם קצין בגסטפו, אותו הכיר מימי לימודיו. בבוקר 1.4.41 יצא באנייה על הדנובה עד קונסטנצה ברומניה. כעבור 3 ימים הגיעה האנייה “ליזל”, עליה עלו 1,500 איש, רובם יוצאי מחנות. הנסיעה ארכה כ-3 שבועות עד שלבסוף עגנו מול חופי נתניה.

אחרי חודש ימים מצא עבודה בבנייה של כביש הטיילת של נתניה. בנתניה נוצר הקשר עם פאולה וילדיה.

בעקבות בנה של פאולה ז”ל, משה ז”ל, הגיע מקס לכפר בלום. מהרגע הראשון השתלב בעבודה במשק. בתחילה בכרם ואחר כך במטע התפוחים. כשבנו את מפעל “הדק” למהדקי כביסה היה אחראי על השיווק במפעל עד למכירתו. לאחר מכן עבר לעבוד ב”מחסן חצר”, שם חלקו ציוד וסדקית, כ-10 שנים. כשהקימו את המפעל ללוחות חשמל עבר לשם כמחסנאי, ושם עבד 15 שנה.

שמר על קשר חם והדוק עם משפחתה של פאולה, בניה ונכדיה. בשנותיו האחרונות התגורר ב”בית כסיף” שם זכה לטיפול מסור מצד הצוות ומצדו של נכדו, יאיר יבדל”א.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן