מרגלית (גרטרודה) קורן

24.11.1987 – 02.12.1923
 

מרגלית נולדה ב-2.12.1923, בשם גרטרודה ברנדיס בוינה (אוסטריה) למשפחה בורגנית יהודית. אביה נולד בפולניה ואמה הייתה דור שלישי או רביעי בוינה. מרגלית הייתה הבת השנייה. אחרי שמונה שנים של לימודים בבית הספר העממי התחילה ללמוד קצת תפירה. עם סיפוח אוסטריה לגרמניה, בתחילת שנת 1938, התחילה כל יהדות וינה לדאוג לעתיד, בעיקר עקב רדיפות אנטישמיות. התמזל המזל למשפחתה של מרגלית, והיא הצליחה להציל את שלושת ילדיהם, אבל לא את ההורים, שנספו בשואה.

מרגלית הצליחה לקבל רישיון עליה (סרטיפיקט) לבית הספר לכלכלת בית של ויצו במסגרת עליית הנוער. במסגרת זו למדה מרגלית שנתיים כלכלת בית, בבית של ויצו בנחלת יצחק ליד תל אביב. לא רחוק מהמקום הזה התחנכה קבוצה של נערים במסגרת “עליית הנוער” בבית הספר “מכס פיין”. עם גמר השנתיים במסגרת “עליית הנוער” החליטה מרגלית להצטרף לקבוצת נערים, ובתוכם יוסף, על מנת להתמזג עם חברת הנוער ג’ באפיקים, לשהות שנה שלישית באפיקים.

בשנת 1942 הצטרפה לקבוץ האנגלו-בלטי ובאה ל”גבעה”. כאן פיתחה מרגלית את כל הכישרונות שהיו גלומים בה. הייתה בעלת מרץ וחדוות נעורים. ב-1943 התחתנו מרגלית ויוסף ומאז ועד יום מותה היו ביחד. מרגלית עבדה במקומות שונים. בהתחלה בבישול, אחרי כן במאפיה על הגבעה. תקופה מסוימת הייתה חובשת. היא השתתפה בעלייה לקרקע של נאות מרדכי בתור חובשת קרבית מטעם ההגנה, פעולה בה נהרגו שני חברים. הרבה שנים עבדה בבית החולים המקומי בתור מטפלת חולים, ולבסוף עבדה שנים רבות במתפרה.

הייתה אמא למופת, על אף מיזגה הסוער. האסון שפקד את המשפחה ב-19.7.1954, כאשר מיכל בתה נהרגה בתאונה, השאיר צלקת עמוקה בנפשה.

בשנים האחרונות הידרדר מצב בריאותה. מרגלית הייתה מעשנת כבדה, והעישון נתן את אותותיו במצב בריאותה, בעיקר ברגליים. ההידרדרות במצב הבריאותי במשך השנים הביאה את מרגלית לדכדוך נפשי ולהרבה רוגז על החברה הסובבת אותה. האור היחידי היו הילדים ובעיקר הנכדים, שהחזירו לה הרבה אהבה.

בחודשיים האחרונים הסבל גבר, ולא היה כמעט יום ללא כאבים. מרגלית הלכה לניתוח בדעה צלולה שייתכן שלא תחזור, והעדיפה באומץ לקחת את הסיכון לסיים את חייה, מאשר למשוך את הסבל ללא סיכוי של שיפור.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן