ברמן מרדכי (מקסי)

03.01.2011 – 13.01.1925
 
מרדכי (מקסי) נולד בביינוני שבדרום אפריקה, בשנת 1925. בן לדוד וציפורה. בגיל 16 התנדב לצבא הבריטי, ובפרק זמן קצר היה צריך להתבגר מילד יהודי שלמד בחדר אל תוך עולם זר וקשוח הוא לא היה דמות של חייל, אבל זו הייתה התקופה וכדרכו לא התלונן על השרות עד תום המלחמה. כעבור כשנתיים, באוקטובר 1945, כשנודע מה מתחולל בגרמניה הנאצית, עזב מקסי את צבא דרום אפריקה ועלה לישראל. המסע המתיש החל באוניה ישנה למצרים, משם ברכבת לחיפה. בקייפטאון, דרום אפריקה, מקסי נודע, יחד עם קומץ בחורים נוספים, כגיבור אמיתי. 
ומחיפה עבר הישר לכפר בלום, כחלק מהגרעין הדרום אפריקאי. 
בארץ שב והתגייס , ונלחם במלחמת העצמאות כנגד האיומים מצפון. 
עם שובו לקיבוץ, עבד בקיטור, במטעי התפוחים, בבית האריזה, ותקופה ארוכה בבית הקירור בקרית שמונה. 
מקסי היה איש הקיבוץ הישן. אחד מאותם חלוצים שקטים ומיוחדים, ומבלי להתבלט ובלי מילים רבות, עשה תמיד את כל המוטל עליו בצורה הטובה ביותר. 
בבית אהב לטפח את פינת העציצים והגינה, לאסוף עלים ולגזום כל ענף סורר. שיא גאוותו היה עץ האבוקדו הענק שגידל בחצר הבית, עוד בתקופה שבה לא ראו אבוקדו בעמק. 
היה איש עבודה במלוא מובן המילה. התגאה במה שעשה, והיה חשוב לו לעשות את העבודה על הצד הטוב ביותר. כחבר בקיבוץ לא היה איש של ריבים. הוא נמנע ככל האפשר מעימותים עם אחרים, אבל בפעמים שהרגיש שהצדק לצדו לא היסס להילחם על עמדתו בתוקף ובנחישות.
בקיבוץ הקים מקסי את חוג הבריג’ הדריך את החברים המעוניינים, וכן לימד את ילדיו את רזי המשחק.  חברי החוג השתתפו בכנסים של התנועה והגיעו להשגים יפים למדי. 
מקסי היה איש משפחה למופת, וטיפל במסירות רבה בכל בני המשפחה. המשפחה הייתה מרכז עולמו, ולה הקדיש את מירב זמנו מעבר לעבודה. גם בימים רחוקים של ילדות ומחסור הצליח להעניק לילדיו קצת יותר משהיה אפשר.  כשנולדו הנכדים אורו עיניו של מקסי. בתוך ההמולה, הצהלות והצעקות נבלע הוא תמיד ברקע, רץ ומכין ועובד ודואג לכל. הילדים לא כל כך שמו לב. זה היה כל כך מובן ורגיל. הערכים לאורם חי ואותם הנחיל לבניו היו ערך המשפחה והזוגיות, ערך העבודה, היושר, קבלת אנשים באשר הם, והצניעות.
יהי זכרו ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן