מרדכי קליינמן

21.09.1967 – 31.03.1921
 

מרטין קליינמן נולד בברלין, גרמניה, במרץ 1921. הוא היה הילד היחידי במשפחה, אביו נפטר כאשר הוא היה בן שנתיים. בתור תלמיד בית הספר כבר הצטיין בטכניקה, ובגיל 16, בשנת 1937, נשלח במסגרת עלית הנוער לבית ספר טכני של “אורט” בלידס, אנגליה, מרכז תעשיית הטקסטיל. בלידס הוא בא במגע עם חברי הבונים. והצטרף לתנועה. בשנת 1939 עבר למרכז התנועה בלונדון ובמשך כל שנות המלחמה הקשות, עבד בהדרכת נוער מתבגר. הוא היה פעיל, מסור ומדריך למופת, ורוב החניכים שלו נמצאים עכשיו בקבוצים או מושבים בארץ. באותו הזמן עבד בבית חרושת לנשק, עבודה הנחשבת למאמץ מלחמתי.

בתום המלחמה, אחרי הכשרה קצרה, עלה ארצה בשנת 1947. התחתן עם אינה בשנת 1949 ונולדו להם שני ילדים. מרטין היה סמל של בעל מקצוע למופת. מהרגע שהגיע לכפר בלום, התחיל ליצור, ומפעליו עדיין עומדים לאות כישרונו מעל הרגיל: הגשר להולכי רגל מעל הירדן, סידור אספקת האוויר באסם התבואות, הקמת מפעל האספסת, בית קירור לאוויר מבוקר למטע (שיטה זו אז הייתה חדשה בעולם כולו). מרטין הוזמן לסיור מקצועי לאנגליה. וכשחזר ידע לנצל בכישרונו היוצא מגדר הרגיל את הידע החדש ולתרגמו לשפת מעשה. הוא קשר קשרים עם אנשי מדע בכל העולם, גם בפגישות אישיות וגם בכתב. משקים רבים פנו אליו להתייעצות לפני שבנו בתי קירור לאוויר מבוקר.

בשנים האחרונות בחייו הרחיב את השטח שלו וקיבל על עצמו את הקמתו וניהול בית האריזה האזורי להדרים ברשות החולה. שוב הכניס לעבודה זו את כל כוחו, מוחו ומרצו במטרה אחת – שהמפעל יוכל לקבל פרי לפני עונת ההדרים הבאה.

אמנם הגורל המר התערב. אף על פי שלא הרגיש בטוב הרבה חודשים, לא עלה על דעתו שהוא חולה מאוד. תוך שבועות מספר נלקח מאתנו בטרם עת.

הוא היה אב אוהב, בעל מסור וידיד נאמן.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן