פלור מרים

26.05.1995 – 15.04.1922
 

מרים נולדה בבית דתי, שדקדקו בו במצוות, בקלה כבחמורה. הבית נחשב לבית אמיד, אך לא תמיד היה כך. סבה מצד האם היה סופר סת”ם, והתפרנס בדוחק. המשפחה מצד האם הייתה אמידה, ועסקה בסחר בעצים. לאחר שהמשפחה, ירדה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא, נאלצו כל בני הבית לעזור בפרנסה, וכך התרגלה מרים לעבודה מגיל צעיר ביותר.

עיר הולדתה בפולין – לודג’, הייתה השנייה בגודלה מבחינת הקהילה היהודית. לפני המלחמה מנתה הקהילה היהודית 15 אלף נפש. חיי הקהילה היו עשירים ותוססים מאוד. פעלו בה מוסדות תרבות רבים ומגוונים. מרים ספגה תרבות האידיש, ביקרה הרבה בתיאטרון, והכירה כמעט את כל השירים באידיש. בהיותה בת זקונים, לקחו אותה אחיותיה הבוגרות לנשפי ריקודים, אותם אהבה מאוד.

עם פרוץ המלחמה החמיר המצב בלודג’, היות והגרמנים השתלטו עליה מיד, ומילאו אותה בצבאותיהם. מרים ברחה לוורשה ומשם לרוסיה. בתנאים החמורים שנוצרו, החליטה מרים להקפיד על מצוות הכשרות, אף כי בבית ניסתה לפעמים להתחמק מחלקן. אפילו בתנאים הקשים ביותר הקפידה לשמור על שלושה דברים – לא לאכול בשר חזיר, לצום ביום הכיפורים, ולאכול מצות בפסח. כתוצאה מכך סבלה מהמחסור עוד ביתר שאת.

ברוסיה עבדה מרים בתעשייה ובבנייה. כשירד הקור עד 50 מעלות מתחת לאפס קיבלה מרים כוויות קור באצבעות הרגליים, אך לא שמה לב לכך, כי כולם סבלו מקור, וזה לא נראה לה משהו מיוחד. אך כאשר חזרה מכת הקור, נלקחה לבית חולים ושם קטעו את אצבעות רגליה, ומאז לא נרפאו רגליה. את המלחמה עברה מרים תוך נדודים וחיפוש עבודה. בכל מקום שעבדה בו הצטיינה.

ב-1946, לאחר תום המלחמה, חזרה מרים לפולין. בפולין התארגנו תנועות ציונות. מרים הצטרפה לנוח”ם, יחד עם קבוצת חברים שאחר כך הגיעה לכפר בלום. מפולניה עברו את הגבול באופן בלתי לגלי לאוסטריה ומשם לאיטליה. באיטליה עלו על האנייה “טירת צבי”, אשר נתפסה על ידי הבריטים. המעפילים הועברו לקפריסין.

מרים הגיעה לקבוץ כפר בלום כאשר הילדים היו עדיין בבנימינה. בהתחלה עבדה עם פרידה, שדאגה ועזרה לה מאוד. במשך הזמן עברה ענפים רבים ושונים: מטבח ילדים, מטבח תינוקות, בית תינוקות, בתי ילדים, מכבסה ומחסן ילדים. ממחסן הילדים לקחו אותה לעבוד במפעל ללוחות חשמל. בעבודה זו הצטיינה, ומילאה את תפקידה בזריזות ובקפדנות יתירה.

לאחר זמן מה לקתה באירוע מוחי, שלאחריו לא יכלה להמשיך ולתפקד כמו בעבר. מרים עברה לעבוד בתפירה. בהתחלה עבדה במתפרה של קרול, ואחר כך עבדה עם ימימה במתפרת הטריקו. בשנותיה האחרונות סבלה מאוד ממצבה הגופני הירוד, שנגרם עקב אירוע מוחי נוסף.

בכפר בלום הקימה משפחה עם יצחק, וכאן נולד וגדל שמוליק בנם.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן