מרים שלו

19.09.1986 – 09.12.1916
 
מרים נולדה ב1916, בעיר סקופיה שביוגוסלביה, למשפחה שומרת מסורת. אביה נפל במלחמת העולם הראשונה, ואמה נשארה עם ששה ילדים. בגיל שבע מרים נפצעה באחת מרגליה, ונשארה נכה כל חייה. למרות הפציעה הקשה סיימה את בית הספר, ורכשה לה את מקצועה התפירה על בוריו. בגיל 14 התחילה לעזור בפרנסת המשפחה, ובהמשך החזיקה מתפרה לבגדי גברים והעסיקה ארבע פועלות. 
בגיל צעיר הצטרפה לתנועת תכלת-לבן נצ”ח. אחרי ההכשרה, ב 1941,  עלתה ארצה ברכבת האחרונה שעברה את ראש הנקרה. היא הגיעה לאפיקים בעקבות אחותה.  שם הצטרפה  לגרעין האנגלו-בלטי ועברה לבנימינה. בבנימינה התקשרה עם טוביה, ונולדו להם שני ילדים – אורה ומשה. 
על מרים הונחתו מכות קשות לאורך כל חייה: מות האב, פציעתה, מחלתו הנדירה והמתמשכת של משה ומחלתו של טוביה, שהכריעה אותו.
החיים חישלו את מרים. היא הייתה אשה חזקה. נכותה לא הפריעה לה להשתלב בקיבוץ. במשך ארבעים שנה הייתה התופרת הראשית, היועצת והמדריכה במקצוע. תמיד הייתה מוכנה לעזור לכל הפונה אליה.
היא הייתה מרכז המשפחה, משענת איתנה לכל התלאות. בעקשנות התגברה על המכשולים שהציבה בפניה מחלתו של משה. היא התמודדה עם הרופאים ולא ויתרה להם כאשר אמרו נואש מדי פעם. מצב בריאותה הרופף לא מנע ממנה לטפל בכל המשפחה, וגם כשגברה מצוקתה הגופנית, התאמצה לשאת את כאבי התופת שפקדוה בשנים האחרונות ללא הגה. 
מרים ידעה להיות מעורה בחיינו בכל מצב. היא שמרה בכל מאודה על הבית החם. גם בשנים הקשות חינכה את ילדיה כאילו בתנאים רגילים. אישיותה שפעה חיוב, שיקול דעת וחכמת חיים. היא ידעה לשאת הכל ולקבל הכרעות קשות, דוגמת ההחלטה לעבור ניתוח מסובך בזמן האחרון. פעמה בה שמחת חיים שביטאה בשירה בקול עמוק ומלא, בימי חג ומועד, והזדמנויות של “שבת אחים יחדיו”. שמחה בילדיה ובנכדיה המסורים לה, שפיצו אותה לא מעט על כל סבלה. 
לבסוף נעקרה לפתע.   
השאירה שני ילדים, ושמונה נכדים.
יהי זכרה ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן