ביאלי משה

29.05.1955 – 26.01.1919

משה ביאלי נולד בעיירה גוניונדז ליד ביאליסטוק שבפולין. גדל בבית ציוני וקיבל חינוך עברי מובהק מילדותו, קודם בעיירתו ואחר כך בגימנסיה. “תרבות” בביאליסטוק, שם הצטרף לתנועת “החלוץ הצעיר” וגילה פעילות רבה. עם גמר לימודיו התיכוניים התכוונו הוריו לשלוח אותו ארצה ללמוד חקלאות בבית הספר “מקווה ישראל”, אך נתקלו בקשיים להשיג לו רישיון עלייה, והחליטו שייסע לאנגליה ומשם ינסה להמשיך דרכו. הוא הגיע לעיד לידס בשנת 1937, נכנס לאוניברסיטה, למד מתמטיקה ופיסיקה וסיים את חוק לימודיו כמהנדס חשמל.

עוד לפני סיום לימודיו, עם פרוץ המלחמה, ניסה להתנדב לצבא הבריטי, אך לא התקבל, כנראה בגלל נאום ציוני נלהב שהשמיע בפני קצין הגיוס. המשיך בלימודיו ועשה בהם חייל, ותקופת מה לימד מתמטיקה בקולג’ הטכני של העיר וויגן.

מיד עם הגיעו לאנגליה הצטרף משה לתנועת “הבונים” ותוך זמן קצר נעשה אחד מעמודי התווך של התנועה באנגליה. הוא התגלה כמדריך מצוין ומורה מחונן. הוא ידע למזג יפה את התרבות היהודית העממית, שהביא אתו ממקום מוצאו, עם ההשכלה שרכש באנגליה. השקט הנפשי, שבו הצטיין, ואמונתו התקיפה, נסכו ביטחון רב בחניכיו, והשפעתו עליהם הייתה חזקה באופן בלתי רגיל.

בשנת 1947 יצא משה להכשרה של התנועה, ובמאי 1948 עלה ארצה יחד עם שרה ז”ל. שרה נסעה לכפר בלום, אך משה התגייס ישר לצה”ל ויצא לחזית לטרון ודרך בורמה. למשק ולמשפחה הגיע רק כעבור כמה שבועות, בעת חופשה.

עם השתחררו מהצבא הגיע למשק ונקלט בו במהירות רבה, לא במעט הודות לידיעותיו בעברית ועברו בתנועה, אך גם הודות לאישיותו הפתוחה והבוטחת. עבד זמן מה בחשמליה, ונשלח מטעם המשק לרכז את לשכת הקשר של “הבונים” בתל אביב. לאחר כשנה בתפקיד זה נבחר כמזכיר, שימש בתפקיד זה משנת 1951 עד 1955, ואז קיבל על עצמו את תפקיד הגזבר. בתפקיד זה שימש עד יומו האחרון, בו נספה בתאונת דרכים קטלנית.

הניח אישה ושני ילדים: אביהו והלל.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן