ולנר משה

11.01.1974 – 01.02.1925
 
משה ולנר עלה לארץ בן 14, במסגרת עליית הנוער מצ’כיה שם נולד. את חייו בארץ התחיל בתל אביב, אך במהרה הצטרף לקבוצת נוער בכפר ידידיה. בעיני קבוצה זו לא מצא חן אורח החיים כאן, הם רצו יותר  שיתוף ודרשו להעבירם לקיבוץ. מבוקשם ניתן להם, וכך מגיע משה עמם לקבוצת כנרת. כאן נודע לו על קיום חברת נוער ג’ באפיקים המתכוננת להצטרף לקיבוץ חדש. משה הצטרף לנוער זה ועמם הגיע לגבעה, לקיבוץ האנגלו בלטי.
עם בואו לקיבוץ , נקלט משה מהר מאד. היה לו כשרון להסתגל לסביבה ולשפה, היה חובב טבע מושבע מהימים הראשונים. התיידד גם עם ערביי הסביבה. היה שומר שדות ולמד את מנהגי ערב. כעבור זמן קצר, צורף לכתת הסיירים של ההגנה שהיה מין מודיעין צבאי לפני קום המדינה.
במשק הוחלט להקים קבוצת בניין שתעבוד עבודת חוץ. משה הצטרף לקבוצת הבניין שעבדה באפיקים, שם הכיר את וירה – אשתו לעתיד.
עם פרוץ מלחמת השחרור גויס משה למודיעין של חטיבה 9 ושירת שם עד שחרורו במרץ 1949. שובו למשק וקליטתו בעבודה לא היו קלים, משה לא מצא עוד סיפוק בעבודתו בבניין וחיפש את סיפוקו בעבודות שונות. היה מדריך בהיאחזות נוטרה עד שפורקה. עבד בתור פקח במשחטת מילו-עוף. אך המאמץ לנסוע כל יום למפרץ חיפה ובחזרה היה גדול ונתן בו את אותותיו. הוא חלה ונאלץ להפסיק את העבודה. כאשר החלים, נכנס לעבוד בבית הארחה בתור איש אחזקה. הסתגל מהר מאד לעבודה, התחבב על הצוות ומצא את סיפוקו המלא בעבודה. עבד בבית הארחה עד יומו האחרון.
על אף המגבלות שמצב בריאותו הטיל עליו לא ויתר על תחביביו. השתתף בפעילות של החוג לידיעת הארץ.  כן לא ויתר על תחביבו הגדול – הצילום, והקדיש לזה את כל שעותיו הפנויות. למרות מגבלות הבריאות הוא חי חיים מלאי יצירה עד ליומו האחרון.
יהי זכרו ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן