יאור משה

24.12.1986 – 12.12.1916
 

משה נולד בפולניה ב-1916. האב היה בעל סמיכות לרב ושימש גם כדיין ומזכיר ראשון בבנק. האווירה בבית הייתה דתית חמורה. מכל המשפחה שרד אחרי השואה רק אח אחד מלבד משה.

בגיל 12 הצטרף משה ל”החלוץ הצעיר” ובמרוצת הזמן נעשה גזבר הסניף. אחרי ארבע שנות הכשרה עלה משה לצפת, לפלוגה מקבוצה שתפקידה היה לחזק את הישוב היהודי מול הפורעים הערבים. יחד עם מינה וחברים נוספים עבר לקבוץ מחניים וב-1951 הצטרפה המשפחה, שכבר כללה את דבי ורותי, לכפר בלום. נפתלי נולד שנתיים יותר מאוחר.

משה עבד בענפים רבים ונטל על עצמו אחריות. הוא ריכז את ענף המספוא, את “המכון ליבוש האספסת”, את מחסן החצר, הוא נבחר לאקונום וב-1960 לגזבר. עם תום תפקיד זה גויס ל”בית המדרש הממלכתי למורים וגננות בבית ברל”.

ב-1974 גויס למחלקת הקולנוע של ההסתדרות ומשם הצטרף לסוכנות המכירה של מפעל המתכת והחשמל שלנו בתל אביב כאיש מכירות. כאשר הוא נכנס להנהלת החשבונות עם שובו הביתה, ריכז את ענייני הביטוח. משה היה חבר פעיל בכל הוועדות, שעניינם כלכלה, עבודה ופיתוח. גם ענייני החברה היו קרובים לו ודחפו אותו להביע דעה והצעות.

משה היה איש משפחה חם ומסור. במהותו היה משה חלוץ, שדרש מעצמו ומאחרים ודגל בסיסמה: “אתה מוציא רק מה שאתה מרוויח”. החברים הכירו בסגולותיו כאיש כלכלה וכל תפקיד שהוטל עליו מילא בהצלחה, אם כי לעיתים היה מתוסכל מהבדלי הגישה של החברים לעניינים ומדחיית הצעותיו. משה היה איש שקט, בעל מראה מופנם. תוך שיחה נפתח והיה מעניין מאוד לשמוע את דעותיו על חיי הקבוץ. הוא היה איש קבוץ בכל רמ”ח אבריו והמצב הטריד אותו תכופות.

משה עורר תמיד כבוד. הוא ייזכר כאחד מאבני היסוד. איש שורשי, מסור, נאמן להשקפותיו ללא מצרים.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן