ניב משה

29.05.1955 – 01.01.1912
 

משה ניב (וין) נולד בעיירה קטנה בליטא. מילדותו התאכזר אליו הגורל, הוא התייתם מהוריו וגדל במשפחת דודו.

בן יהדות ליטא השורשית היה – ואת נאמנותו לעמו ספג מילדותו. בגיל צעיר הגיע לתנועת הנוער “השומר הצעיר” נצ”ח ואחר כך להכשרה ולקבוץ בארץ.

כבר מילדותו הצטיין בכישרון המעשה שלו, בחריצותו ובמסירותו – ותכונות אלו באו לידי ביטוי מלא בחייו בקבוץ.

אם כי בחו”ל למד את מלאכת השענות – לא היה אף פעם “בעל מקצוע אחד”, אלא ההתגלמות של החלוץ במובנו השלם – מוכן לכל קריאה, לכל צורך. מראשית חייו בקבוץ האנגלו-בלטי הצעיר התבלט משה בכישרונותיו המעשיים, וידו הייתה בכל מבצע – בהקמת הצריפים הראשונים, בנגריה וב”הדק”, ובשטח החדש לו לגמרי – הקמת בריכות הדגים. בזכות מרצו, התמסרותו וכישרונותיו יש לזקוף את הפיתוח המהיר של ענף דיג-הבריכות באזור ובארץ.

אך משה היה פעיל לא רק בשטחי העבודה. אלא היה חבר בוועדות שונות – וועדה כלכלית, וועדת מחנה, וועדת שירותים. תקופה מסוימת היה גזבר, אחראי למכירות של “הדק”. עם כל זה – מצא תמיד את הזמן לשוחח עם חבר, לייעץ, לעזור בעשייה, ובאופן טבעי היו פונים אליו בכל עשייה שדרשה תבונת כפיים, התנדבות, טעם טוב.

בשנת 1951 נשלח משה מטעם הקבוץ לעזרת משק צעיר – בית העמק, וגם פה בלט ב”ידי הזהב” שלו, בתושייתו, ביכולתו למצוא פתרונות בלתי שגרתיים לכל בעיה. כל שעשה – עשה בהתלהבות, במסירות, בטעם טוב. תמיד ער, תוסס, מלא רעיונות חדשים, הצעות ותוכניות.

חייו נפסקו בתאונה קטלנית בנסעו בתפקיד.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן