משה שפטניצקי

24.11.1983 – 07.03.1909
 

משה נולד בפולניה בעיירה קטנה איזורניצי באזור בילרוסיה. ארבעה ילדים היו במשפחה – שני בנים ושתי בנות. משפחת שפטניצקי הייתה משפחת חקלאים. האב חכר שטח קרקע מאיכר, וגידל תבואות. המשפחה ניהלה אורח חיים מסורתי ואדוק. יחד עם זה, חונכו הילדים ברוח הציונות. את חינוכו קיבל משה ב”חדר” בעיירה.

ב-1941 כבשו הגרמנים את האזור. התחילו הרדיפות, ורציחות היו עניין יום יום. אביו של משה היה מראשוני ההרוגים. היהודים שנשארו נקלעו בגטו בעיר סלונים. קבוצה של שמונה בחורים החליטו לברוח יחד והצטרפו לפרטיזנים שפעלו באזור. הפרטיזנים סבלו אבדות קשות. מהקבוצה של שמונה נשארו רק משה ועוד אחד.

כאשר הרוסים הצליחו להדוף את הגרמנים, שוחרר האזור. כמעט לא נשארו יהודים. משמועות נודע למשה שיש “קיבוצים” של חלוצים והחליט להצטרף אליהם, למרות שהיה מבוגר מהשאר. ארצה הגיע משה בעלייה ב’ באניית המעפילים “משמר העמק”, שנתפסה ומעפילה גורשו לקפריסין. שם היה כשנה ושם גם נערכה חתונתו עם סוניה. בהשפעתו של שליח לקפריסין מכפר בלום, אפרים ליבנה, הצטרף משה לכפר בלום.

בכפר בלום התקשר משה מהר מאוד עם הענף החקלאי, הרפת, ועבד בה במסירות ובנאמנות האופיינית לו שנים רבות. תלאות חייו השפיעו על בריאותו, ובסוף הגיע הזמן, שהעבודה הייתה מעל לכוחו. התחילו שנים של מאבק על הנשימה – פשוטו כמשמעו – ימים ולילות של בית חולים וטיפול בבית.

משה, איש העבודה, לא יכול היה לשבת בטל. בהדרכתה המסורה של סלוה למד עבודות מלאכה, בעיקר “מקרמה”, והוציא מתחת ידיו עבודות לתפארת, ורובן נמכרו בבית ההארחה.

עד יומו האחרון שמר על צלם אדם, בצניעות ובענווה שאפיינו אותו.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן