כהן נתן

24.04.1970 – 26.09.1913
 

בן דינה וברוך

נולד: 26 ספטמבר 1913

נפטר: 24 אפריל 1970

נתן כהן נולד בקרסבה, עיירה יהודית בלטביה. בית הוריו היה בית יהודי אמיד ופתוח, לכל אדם בעירו. נתן ספג חינוך יהודי מסורתי מילדותו וכשגדל ספג גם את הציונות, אשר התבטאה אז באיסוף תרומות למען הקק”ל ופעילות בתנועת הנוער. ונתן לא רק היה פעיל ומפעיל, אך גם יצא להגשים את החלום הגדול. הוא יצא להכשרה. למד לעבוד עבודת כפיים ובבוא תורו עלה לארץ, לגרעין הלטבי-אנגלי שהיה אז בקבוץ אפיקים. כאן בגרעין קיבל הכשרה בגן הירק, אך אחרי העבודה היה האוהל שלו מרכז הפעילות החברתית, הצחוק והשמחה. הגרעין יוצא לעצמאות לבנימינה ונתן פונה לעבודה ארגונית, בלשכת העבודה. אותה שנה, 1938, לא באו הערבים לעבודה במשקים היהודיים והפועל העברי היה רצוי ביותר. אך בסוף 1939, כשחזרו הערבים והאיכרים השביתו אותנו, פנה הפועל היהודי ל”משמרת” למאבק נגד האיכרים. רבים מהחברים נאסרו ונשפטו וגם תורו של נתן מגיע.

השופט פסק: גירוש למטולה, לקרר את מזגו החם לרגלי החרמון. אך מזגו לא התקרר, כי לא איש כנתן יכול לשבת באפס מעשה. הוא יוזם הקמת הפלוגה במטולה, ואחריה את רדתנו לנעמה, לעמק החולה. מכאן הגענו להתיישבות במקום זה, על אף הצעות שונות כמו גזר או קיסריה שהציעו לנו.

נתן נרתם לפעולה כלכלית, נוטל עליו את הגזברות, מכתת רגליו מהגבעה אל חלסה בעגלה השוקעת בבוץ, ומשם באוטובוס, משך שש שעות לתל אביב.

מראשית דרכו בקבוץ ובארץ מאפיינת את נתן הפעילות, העשייה, הדאגה להתפתחות הקבוץ, העזרה לזולת. פעיל בוועד הגוש, ההופך אחר כך למועצה האזורית. תפקידו האחרון היה גזבר סולל בונה. בריאותו כבר התרופפה אז ורופאים הזהירוהו ממאמץ יתר אך לא יכול היה נתן לשבת, לא לעבוד, לא לעשות. ואם לעשות הרי במלוא המרץ, כפי שצריך, כפי שדורש העניין.

והלב לא עמד בעומס הרב אשר העמיס על עצמו חבר גדול זה. הלב נדם לפתע.

שירת חייו באמצע נפסקה.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן