וישקין סוניה

17.08.2014 – 12.10.1917
 
סוניה נולדה בשנת 1917בלטביה. הוריה אברהם ורשל פלד.
היא למדה בבית הספר העיוני 5 שנים. וסיימה את לימודיה בשנת 1936. האב היה סוחר עצים, והיה פעיל בבית הכנסת. בבית ניהלו אורח חיים דתי.  סוניה ידעה הרבה שפות: עברית, אנגלית, גרמנית, רוסית, אידיש, ולטבית. כשהייתה בת 12 הוריה חשבו לשלוח אותה לבית ספר בארץ, אך אביה נפטר והדבר לא יצא אל הפועל. סוניה סיימה את בית הספר התיכון בלטביה. 
הייתה בתנועת הנוער נצ”ח שמונה שנים. ב 1937 הצטרפה להכשרה לחוות “שלשלת” , 10 ק”מ מריגה. בחווה זו היו גם חברים נוספים שהצטרפו לקיבוץ כפר בלום. כאשר הזדמן לה לנסוע ליוגוסלביה, בתור מורה לעברית, קיבלה את ההצעה בחששות אך גם בתקוה, שתקבל רשות לעלות לארץ במהירות. ואכן, כך היה.
לארץ עלתה בשנת 1939, עם סרטיפיקט. היא יצאה ברכבת לפולין,  משם נסעה לבוקרסט, ומשם הפליגה באוניה לארץ.  הקבוצה שלה, קבוצת “השומר הצעיר” הגיעה לבנימינה, לקבוצה האנגלו-בלטית. 
התקבלה לחברות בשנת 1940. בהתחלה עבדה במאפיה. אחר כך, במשך 40 שנה, ניהלה את מחסן הילדים, שבשעותיו היפות העסיק 15 עובדות. היא הקדישה מחשבה רבה לטיפוח הטעם הטוב של הילדים, למרות מגבלות התקציב שהיו באותה תקופה. הרבה שעות עבודה הקדישה בכל עונה, כדי שהילדים יהיו לבושים היטב תמיד. 
הייתה ידועה בטוב טעמה, וביתה היה מופת ליופי ונקיון.
סוניה וישראליק וישקין הקימו משפחה ובה שתי בנות ובן, רחל, אבנר ותרזה.  
 
יהי זכרה ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן