מרגלית סוניה

 
30.09.2005 – 13.04.1916 
הוריה של סוניה היגרו מצרפת לאנגליה. האב, מאיר, היה חייט. האם, עליזה, למדה באוניברסיטת סורבון. ההורים היו פעילים בבית הכנסת באזור מגוריה. בבית דיברו אנגלית, יידיש וצרפתית. במשפחה היו שמונה ילדים. האווירה הייתה רועשת ורוגשת, והבית היה תמיד מלא אורחים. המשפחה ניהלה אורח חיים מסורתי, ושמרה על חגי ישראל ומנהגים מסורתיים משפחתיים שהביאו מצרפת. 
סוניה למדה בבית ספר יסודי במזרח לונדון. בית הספר התיכון היה בצפון לונדון. היא הצטרפה לתנועה בשנת 1929. למדה שנה אחת באוניברסיטה, גרמנית וצרפתית, ואז נאלצה לחזור הביתה ולעזור בפרנסת המשפחה.
בשנת 1939 הצטרפה להכשרה והייתה בחוות איידר, צ’יברה, גורסי-לידס. בהכשרה הייתה שבע שנים – כל שנות המלחמה, ושנה אחת לאחריה, עם נוער מיוצאי המחנות באירופה. לארץ ישראל הגיעה לאחר נישואיה למוגי, ולאחר לידת בנם הראשון – דובי. המשפחה עלתה בסוף מלחמת העולם השנייה
בכפר בלום נולדו הילדים מאירה וגדעון. 
עם הגעתה לכפר-בלום החלה לעבוד בגן הירק. לאחר תקופת מה עברה לעבוד ברפת. היא התמידה בעבודתה ברפת עד יציאתה לשליחות בשנת 1951, והמשיכה בעבודה זו לאחר חזרתה. מהרפת עברה לחינוך. היא טיפלה בכיתת “ירדן” כעשר שנים, והביאה אותם עד לקבלה לחברות.  כאשר נפתח האולפן לאנגלית בבית-הארחה, הצטרפה לצוות ולימדה בקורסים רבים. אחרי זה עבדה במטבח של בית הארחה. בסך הכל עבדה בבית הארחה 34 שנים.
בפעילותה החברתית והתרבותית הייתה חברה בועדת-חברה הרבה שנים, ונבחרה שוב ושוב, היות ונטתה לראות את הדברים מהצד של החבר. הייתה שותפה מלאה לכל מה שקורה בקיבוץ, התעניינה, שאלה והגיבה. היו לה דעות משלה על מה שקורה והיא הזדהתה לחלוטין עם רעיון הקבוץ. 
במשך שנים רבות קיימה חוג לקריאת ספרות אנגלית, בו השתתפו כמה חברות, שהוקירו לה תודה על פעילות זו. היא הקפידה לקרוא כל יום הרבה שעות. בדרך כלל – ספרות אנגלית. אהבה מאד לשחק טניס, הייתה שוחרת תרבות, ומאד אהבה את היצירה התרבותית המקומית.
הקשר שלה עם מוגי היה מאד חזק. כשהוא נפטר בשנת 1982 לא התאוששה לגמרי מהמכה.  הבית היה תמיד סובלני ופתוח. 
בכל השנים הקפידה על מידה של אצילות עצמית, ומעולם לא ריכלה בבית על אנשים. 
יהי זכרה ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן