סוניה שפטניצקי

סוניה’לה נולדה בעיר סוקולוב בפולניה – למשפחה שומרת מצוות. אביה היה סופר “סת”מ”. הבית היה רווי מסורת חסידית, כי הוריה השתייכו לשושלת חסידים מפורסמת.

כשסוניה’לה התייתמה מאמה ראתה באם החורגת אם שנייה אהובה. סוניה’לה קבלה חינוך יהודי טוב, אך השכלתה הכללית הסתיימה בשמונה שנים בבי”ס פולני. היא למדה גם עברית ושקדה על ידיעת שפה זו, כמו שכל מה שלמדה במשך חייה בשטח כלשהו, רצתה ללמוד ביסודיות.

סוניה’לה לא השתייכה לשום תנועת נוער בנעוריה. רק אחרי מלחמת העולם השנייה, כשחזרה לפולניה, שמעה שהתארגנה התנועה החלוצית נח”מ והיא הצטרפה אליה כדי לעלות ארצה. היא הגיעה לגרמניה לקיבוץ הכשרה, בו חייתה שנה עם חברים שהיו מיועדים לכפר בלום עוד לפני המלחמה, אך טרם הגיעו. משם עברה היא – האישה הקטנה והשברירית – את שביל הייסורים דרך הרי הקפרטים עד אשר כוונה מאניית המעפילים “משמר העמק” לקפריסין. שם נישאה למשה ובראשית מאי 1949 הגיעה סוף סוף עם הקבוצה לכפר בלום. גם אחותה עלתה ארצה כשריד אחרון של משפחתה הענפה.

סוניה השתלבה בחיי הקיבוץ. בכל מקום, שעבדה, אהבוה: במטבח הילדים, במטבח “כשר” ובמחסן הילדים. בכל מקום בצעה את העבודה בשלמות ובאחריות. סימוניה של בגדי הילדים היו לשם דבר – דרכם הכירה ואהבה את כל ילדי הקיבוץ והם החזירו לה אהבה. היא הרגישה שהקיבוץ הוא ביתה ובנתה פה את קן משפחתה. היו לה שנים של אושר עם משה ועם שולה, שאהבה אהבת נפש.

את סוניה’לה אפיינו הצניעות והשקט. לא התערבה בענייני הציבור ולא הביעה דברי ביקורת. תמיד הסבירה פנים והחיוך הטוב לא מש מפניה.

בשנים האחרונות התאכזר לה הגורל מאוד. מחלתו של משה החריפה וגם בה כרסמה כבר המחלה. לא עמדו לסוניה’לה כוחותיה והיא הוכרעה.

נזכור אותה כאישה צנועה, חברה מסורה, נפש טובה ונשמה טהורה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן