לונדון עליזה

01.09.1977 – 13.07.1891
 
עליזה לונדון נולדה בפולין, בשנת 1891. לאחר שסיימה את חוק לימודיה בסמינר העברי על שם הלפרן היגרה עליזה לארצות הברית, והתיישבה בעיר דטרויט. מראשית ימיה במקום מגוריה החדש הצטרפה לתנועה הציונית-סוציאליסטית והייתה לאחד מחבריה הפעילים. היא לימדה בגן ילדים ובבית הספר התנועתי, הייתה מספר שנים מזכירת סניף פועלי ציון בעיר, ונמנתה עם מייסדות האגודה המקומית של ארגון נשים חלוצות.

בשנת 1930 עלתה עליזה ארצה, ובשנת 1932 התיישבה, יחד עם בעלה יוסף ז”ל ועם בתה שולמית בקבוץ תל יוסף. שם חייתה קרוב לארבעים שנה, עבדה כל השנים בחינוך והייתה בין החברים הפעילים בקבוץ, ביחוד בשטח החינוך, התרבות והחברה.

שבעלה נפטר, החליטה עליזה לעבור לכפר בלום, על מנת להימצא בקרבת בני משפחתה. כאן היא המשיכה בפעילותה בשטח החינוך, בהתחלה בעזרה לימודית לילדים ובשנים האחרונות – בהוראת השפה העברית לעולים חדשים. היא ראתה בעבודתה ייעוד, התמידה בה גם בתקופת מחלתה, כאשר אך עמדו לה כוחותיה, והמשיכה ממש עד הסוף – עד שבוע לפני פטירתה. במשך כל שנותיה בכפר בלום הייתה גם פעילה בקבוץ – התעניינה בכל, כתבה לעיתים קרובות בעלון, ולא פעם אמרה את דבריה באסיפה, בעיקר בענייני חינוך, תרבות ומסורת.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן