הוכמן פאולה

14.10.1985 – 24.05.1903
 

חייה של פאולה השברירית, שבעת הימים והחולי, מעידים על יהדות גאה באירופה, על מאבק יהודי עיקש, על גורל יהודי, ועל הגשמת המטרה על אף הכול.

פאולה הוכמן רדליך נולדה בברנו, בצ’כיה, למשפחה בעלת מסורת יהודית מושרשת – הסב היה רב – משפחה עם חיים של קביעות ורווחה, שגדלה בחינוך קפדני, תוך סובלנות ואהבה. מכאן קבלה פאולה כוחות לעתיד לבוא.

היא למדה בבית ספר יהודי גם בתיכון. מגיל שש, הצטרפה לתנועת הנוער הציונית “בלאו-וויס” (תכלת-לבן), שהתפתחה יפה בקהילה היהודית הגדולה של העיר. ב-1935 הגיעה ארצה כדי להתחרות באתלטיקה קלה במכבייה השנייה. שנתיים לאחר מכן עלתה ארצה עם אמה ואחיה. האם לא התאקלמה ורצתה לחזור לאירופה. פאולה הצייתנית נלוותה אליה. ורק אחיה התיישב כאן אז.

אחרי כניסת הגרמנים לצ’כיה פאולה, בתה חנה והאם הצטרפו לגל העלייה הבלתי לגלית. משה, הבן, הגיע קודם ב”עליית הנוער” והצטרף לכפר בלום. הבריטים תפסו את האנייה שלהם בלב ים, הובילו אותה לחיפה והעבירו את המעפילים לאנייה “פטריה” כדי לשלוח אותם למאוריציוס. אנשי ה”הגנה” הכניסו חומר נפץ לאנייה, והיא התחילה לשקוע. פאולה נכנסה לסירת הצלה, ופתאום מישהו דחף לידה חבילה – היה זה תינוק. פאולה חנה והאם הועברו לעתלית, שם בילו שנה, ובמאי 1941 יצאו סוף סוף לחופשי.

פאולה הכירה את מקס, שהיה ידידו של אחיה, ובספטמבר 1942 הם נישאו, והתגוררו בחיפה. אך האם נפטרה, חנה התחתנה, ולבסוף ב-1952 החליטו השניים לבוא ולהצטרף אל משה בקבוץ. הם מיד הרגישו את עצמם בבית. פאולה עבדה בלול, בבתי הילדים ובתיקונים במחסן הבגדים. היא התעניינה בכל, אהבה לקחת חלק במסיבות ואירועים והפכה להיות מרכז המשפחה הענפה, שגדלה במשך הזמן. הופיעו נכדים ונינים, וכולם חשו כי פאולה המקור לכוח וליכוד המשפחה.

מותו הפתאומי של משה הייתה מהלומה כבדה ואכזרית בשביל פאולה, ובריאותה התערערה. המשפחה התפזרה, ורק יאיר נשאר במסירות רבה. המחלה הלכה וגברה, וגם הגיל – מעל 80 – נתן אותותיו. היא נפלה ושברה עצם באגן. הרופאים לא יכלו להחזיר הרבה, והיא סבלה כאבים עזים. לבסוף נחלש לבה, שלא עמד בייסורים. בת שמונים ושתיים הייתה במותה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן