פינמן יוסף

29.12.1957 – 17.12.1876
 
אביה של סלוה פורת

יוסף פינמן נולד באוקראינה ב-1876, בכפר בסביבות ניקולאייב. עד גיל 11 למד ב”חדר” והצטיין בלימודיו. כשמצבם הכלכלי של המשפחה נעשה דחוק מאוד, עובר הנער לכפר שכן ומתחיל ללמד ילדים יהודיים. בגיל 17 הוא כבר מורה ממש ונותן שיעורים באידיש וברוסית. ב-1909 נסע לארצות הברית לשנה, למד את השפה האנגלית וכאשר חזר לניקולאייב הוא מלמד כבר גם אנגלית.

ב-1919 הוא משתתף בייסוד “הבימה” בניקולאייב ואף משחק בה עד להגירתו עם משפחתו לארצות הברית ב-1922.

בארצות הברית הוא מצטרף כמשתתף פעיל בזרם בתי הספר באידיש (ה”פאלקס שולען” הידועים), ובסביבת מגוריו בוויליאמסבורג הוא מורה, מזכיר, מורה לזימרה, קופאי, מביים הצגות, כותב שירים – הרוח החיה בבית הספר.

אפילו בהיותו אב לחמישה ילדים היה לו הכוח והרצון להירשם בפעם הראשונה ללימוד סדיר ב”אידישער לערער סעמינאר” יחד עם תלמידיו הוא.

היה התגלמות הטוב ביהודי המזרח אירופי – לב יהודי חם, עממיות (“פאלקסטימליכקייט”), אהבתו לעם ולארץ, אהבה לטבע ולילד, לב רחום. לא פלא, שיהודי מסוגו העתיק לארצות הברית לא רק את דירתו, אלא גם את אורח חייו באותה חמימיות ולבביות, באותו הקשר ההדוק עם התנועה הציונית, הפועל היהודי, החינוך היהודי-האידישאי והילד היהודי.

מי שביקר פעם בביתם של יוסף ושושנה פינמן לא ישכח את הדירה הצנועה – ואת הלבביות של קבלת הפנים לכל חלוץ מחוות ההכשרה, הדאגה לכל נער ונערה, הרחוקים מן הבית.

כל שנותיו חלם וקיווה להגיע ארצה והיה מאושר שאחת מבנותיו עלתה. וכשסוף-סוף הגיע גם הוא ארצה ב-1950, היה זה בשבילו התגשמות חלום חייו עלי אדמות. ללא תביעות וללא דרישות, בשקט, ובצניעות, בחיוך טוב – התמסר לילדיו ונכדיו, כתב שירים באידיש, פעל ב”חוג ההורים” ומגיב על הכול – על שמחה ועצב, על יום חג ויום חול, על החרמון והירדן, על נכדיו ועל ילדי ישראל בכלל.

כך שר את שירת חייו עד יומו האחרון.

יהי זכרו ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן