לשנר פסח

08.06.1956 – 01.01.1882
 

אביו של ארי לשנר

נולד: 1882

נפטר: 8 יוני 1965

פסח לשנר נולד בכפר בפלך ווהלין שברוסיה הצארית. בגיל צעיר הצטרף אל תנועת פועלי ציון. והיה בין ראשוניה. בשנת 1910 היגר לארצות הברית, ומיד עם הגיעו הצטרף לתנועת העבודה הציונית והיה בין פעיליה. אהבתו המיוחדת הייתה לספרות אידיש ולתיאטרון היהודי. הייתה לו גם זיקה מיוחדת למוסיקה, זיקה שעברה בירושה לשני בניו. את הבנים גידל ברוח התנועה, וכשהצטרף הבן הצעיר, ארי, לתנועת “הבונים” והפך לאחד מדמויותיה הבולטות, ראה בזה אבא זכות גדולה ופיצוי לסבל ולצער, שידע בחייו הפרטיים.

הוא עלה ארצה, בעקבות הבן, באוקטובר 1947, והתיישב מיד בכפר בלום, אך לא זכה לחיות הרבה במחיצתו של ארי, שנפל במרץ 1948. הוא נשאר במשק ועבד בענף הנוי. למרות גילו, התמיד בעבודה פיסית קשה. היה מטפל בעצים, גוזם, משקה, והיה מתפאר בפני חברים ואורחים בחורשות שבטיפולו. היה קשור מאוד לנכדה הפעוטה ומבלה הרבה שעות במחיצתה. היה גם פעיל בחוג ההורים – היה קורא בפניהם מספרי הלקסיקונים באידיש, כבימים ההם. מפעם לפעם היה כותב רשימות לעלון המשק על נושאים חברתיים שונים.

עם השנים הקשתה עליו העבודה בחוץ, הוא עבר למחסן הילדים, שם המשיך לעבוד באחריות ובמסירות, שאפיינו את עבודתו תמיד. היה מקפיד על ניקיון וסדר סביבו, שומר על סדר יום קבוע ונמנע מליפול למשא על הזולת.

עם צאת בני המשפחה מהמשק הכבידה עליו הבדידות, ואחרי היסוסים רבים החליט בשנת 1961 לעבור לגבעת ברנר, אל בני משפחתו שם. אך את קשריו עם כפר בלום לא ניתק. היה תמיד מזכיר את כפר בלום באהבה, שמח לכל ביקור, לכל ידיעה, לכל ברכה לראש השנה, לכל תשורה שנשלחה לו מפעם לפעם.

עוד בשנת 1952 כתב צוואה, בה ציווה לתרום גופו למחקר רפואי באוניברסיטה העברית

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן