מילגרום פרל

10.07.1979 – 21.07.1893
 

אמו של פנחס רימוןפרל מילגרום נולדה בז’יטומיר, אוקראינה, בשנת 1893, בת בכורה לשמחה ובתיה רוזמן. אביה היה חולה וקיים את משפחתו בת עשר הנפשות בצמצום. בגיל צעיר התחילו הילדים לעבוד כשוליות. פרל למדה תפירה בגיל שמונה והתחילה בגיל רך זה לעבוד. בת 18 יצאה לעולם הגדול – בסוס ועגלה לקייב, משם ברכבת לברמן, ומשם לאמריקה הרחוקה.

היא הגיעה לבני דוד בפילדלפיה ועברה את כל התלאות של מהגרת צעירה. עבדה כתופרת בבתי חרושת בתנאי דוחק ועוני, עברה לשיקגו ושם קלטה שני אחים ואחות שהגיעו מז’יטומיר. הייתה “אם המשפחה” עד לנישואיה בשנת 1919. בעלה, שמעון, היה רוכל ואחר כך מחלק כבסים ומחלק חלב. הזוג גידל ארבעה בנים בתנאים צנועים, בבית יהודי מסורתי עם ערכי יהדות וחינוך יהודיים. אמא הייתה האם היהודייה למופת – אפתה חלות לשבת, חיפשה “מציאות” בשוק, קיצרה מכנסיים והאריכה אותם לפי גיל הילד, צבעה את המטבח, תיקנה כיסא שבור, לימדה את בניה שירים באידיש, ואף נהגה באוטו “טרנטה” שקנתה בחצי-חינם.

כשגדלו הילדים, התפנתה קצת לעבודה ציבורית בתוך חברת נשים שעסקה במעשים טובים. בעקבות בעלה, הצטרפה לפועלי ציון ואחר כך ל”פיאנערן פרויען”, עסקה במרץ רב באיסוף כספים למען מועצת הפועלות, פתחה את ביתה לפעולות הסניף, והצטיינה בכל הקשור לבידוק ולמשחק. אמא זכתה להערצה ולאהבה בחוג מכריה, ידעה להקשיב בלב מבין וידעה להתבדח ללא פגיעה בזולת.

כשאבא פוטר מעבודתו כמחלק חלב ובטרם התבסס בעבודה חדשה, חזרה אמא לעבודת התפירה ותפרה כיסויים לרהיטים. אך הגיעו גם ימים של פרנסה טובה. עם הפרישה, עלו ההורים ארצה בשנת 1963, והתיישבו ברמת אביב בין עולים חדשים בעלי רקע משותף. ביתם הפך למרכז בשכונה, ואמא שוב התמסרה לשוק השנתי של מועצת הפועלות ושוב ריכזה סביבה קהל ידידים ומעריצים.

בשנת 1971 הגיעו לקיבוץ. עם מותו של אבא בשנת 1974, חרב עולמה של אמא. היא נשארה בודדה למרות ילדיה, נכדיה וניניה. ביקרה ביקור אחרון בארצות הברית וחידשה את קשריה עם חבריה ובני המשפחה.

יזכרו אותה בניה, נכדיה, ניניה וידידיה הרבים, כפי שהכירוה בדמי ימיה – עליזה, מבינה, שוחרת טוב.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן