צבי ראוך

23.06.1984 – 30.01.1930
 

צבי נולד בבודפשט, הונגריה, לאב יוסף ולאם יוחנה. כשהנאצים פשטו על רוב ארצות אירופה והשתלטו גם על הונגריה, הוא היה עדיין ילד, וראה איך שולחים הקלגסים של אייכמן את הוריו ואחותו הקטנה לאושוויץ. לאחר השחרור באו מ”הבריחה”, אספו את הילדים היהודים, רובם ככולם יתומים, במסגרת עלייה הנוער, עברו אתם את הגבול האוסטרי, ברגל על האלפים, דרך איטליה ומשם לצרפת. במרסיי הם עלו על אניית המעפילים “מולדת”, אך הבריטים גילו את האנייה בלב ים, והעבירו את כל הפליטים לקפריסין, למחנה סגור. צבי שהה שם תשעה חודשים, עד שהוכרז על הקמת מדינת ישראל וסוף סוף הגיע לארץ ב-1948, יחיד ובודד, בלי קרוב.

צבי מצא את עצמו בתנועת “הנוער הציוני” ונשלח לכפר גליקסון, שם התחנך עד שהתגייס לצה”ל. הוא נכנס לחייל השריון והגיע לדרגת רס”ר בשרתו ארבע שנים בצבא קבע. הוא הגיע לכפר בלום עם יחידת “גולני”, ופה פגש את מזל. צבי ראה שכאן יכול להיות לו בית. הם התחתנו והקימו משפחה בקבוץ. נולדו להם שני בנים ובת אחת. צבי התחיל לעבוד כטרקטוריסט ונשלח לעבוד בנגב. מאוחר יותר, הפך לנהג בקואופרטיב ונהג-בית. כשנרכש האמבולנס, יצא צבי עם עוד מספר חברים לקורס נהגי אמבולנס, ומאז הפך לנהג הבלעדי והמסור של רכב זה.

צבי היה עדין נפש, מנומס וטוב לב. תמיד נענה לקריאת המרפאה, בכל שעות היום והלילה. אף פעם לא מיהר או רטן שהוא עייף, אלא נהג בסבלנות, ותמיד הייתה לו מילה טובה ומעודדת. הוא היה מושיט יד לעזרה, ועשה הכול על מנת להקל על הסבל. הוא אהב את האדם באשר הוא אדם, ומילא את תפקידו ברוב רגש ואחריות. קרה לא פעם שהיה נשאר עם חברים בבתי החולים במשך ימים רצופים, וזאת ללא מרירות ותלונות, ולרוב עם חיוך מרחף מתחת לשפמו העבות.

למרות בריאותו הרופפת, צבי לא נכנע למחלותיו, והמשיך בעבודתו ימים כלילות, במסירות ללא גבול. כל האנרגיה שהשקיע באחרים חסך מעצמו. לא הסכים לעולם לטפל בעצמו בצורה רצינית, ואלה הדברים שהביאו לסופו כל כך מהר, כל כך לא בזמן. גדול מאוד הצער שהסתלק מאתנו והוא עדיין במיטב שנותיו. נזכור אותו תמיד בחיבה ועם חיוך, כפי שהיה רוצה זאת.

יהי זכרו ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן