ראובן קריידן

07.02.2006 – 18.05.1924
 
ראובן נולד בבאפלו שבניו יורק להוריו, אידה והרי, שהיגרו מרוסיה. הבית היה בית ציוני חם ומלא פעילות. בית קריידן היה הבית המארח לשליחים, ובו התארחו מניה שוחט, גולדה מאיר, אשכול ורבים אחרים. ההורים מילאו תפקידים מרכזיים בגיוס חברים, בקיום בית ספר יהודי, בהתרמה, בפעולות למען המגביות השונות  ובכלל, במאבק הציבורי למען ציון ולמען הסוציאליזם. ראובן למד בבית הספר של בית הכנסת אחרי הלימודים בבית הספר היסודי ובתיכון. כמו כן, היה חבר בתנועת הנוער מגיל צעיר .
בגיל 10 קיבל את הקלרינט הראשון שלו, שעלה 2 דולר.  בגיל 13 כבר ניגן בבית הכנסת בארועים שונים באופן מקצועי. בבית הספר התיכון קיבל סקסופון, ושני כלים אלו ליוו אותו כל חייו.
ב 1942 גויס לצבא ושרת באוקינוס השקט בתפקיד מכני בתחום הנדסת החשמל. בצבא ניגן להנאתו ולהנאת חבריו. בקולג’ באיתקה למד קומפוזיציה, חינוך מוסיקלי ותולדות המוסיקה, ושם קיבל תואר ראשון. במשך שנתיים לימד מוסיקה בניו המפשייר. במשך כל התקופה הקים והשתתף בתזמורות ובמקהלות. תואר שני סיים בבאפלו.
ב 1951 הכיר את נורמה, ונולדו להם דיויד (1957) ואמירה (1960). ראובן המשיך ללמד באזור באפלו 10 שנים. בשנת השבתון, ב 1966, הגיעה המשפחה לכפר בלום, התרשמה והחליטה “לעשות עלייה” ולבוא לכפר בלום. כשהמשפחה התפרקה, נשא ראובן לאשה את שושנה, ונולד גיורא (1975). ב 1982 התחתן עם ג’ודי. 
בקיבוץ המשיך ראובן ללמד מוסיקה לתקן כלים. יחד עם עיסוקו במוסיקה עבד במפעל המוזאיקה של הקיבוץ, ועבר לעבודות אחרות במפעל, כשמפעל המוזאיקה נסגר.
עיסוקו החשוב ביותר היה בתחום המוסיקה – בכל מיני צורות – הוראה, הדרכה, ניצוח על תזמורות ומקהלות, העברת חוגי מוסיקה בקיבוץ, קשר עם מוסיקאים באזור, הדרכת שירי עם בקורס לאנגלית בבית הארחה, ומעורבות רבה במפעל “קול המוסיקה בגליל העליון”. כאשר עדית צבי הגיעה לאזור ב 1985, היה ראובן בין אלו ששכנעו אותה לערוך את ימי המוסיקה בכפר בלום. 
בהדרכתו של ראובן הוקמה להקה בהשתתפות דיויד ואהרוני בן ארי, שניגנה בקיבוץ בחגים השונים. ראובן היה מעורב גם בהקמת מכון המוסיקה על שם קלור בתחום הקיבוץ, ומאד אהב להגיע לקונצרטים שנערכו במכון. 
השאיר אחריו אשה, שלושה ילדים ו 5 נכדים. 
יהי זכרו ברוך.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן