ארזי רבקה

 
21.05.1991 – 12.11.1914

רבקה נולדה בליטה בבית יהודי מסורתי ואמיד, בו שררה אווירה ציונית. עם גמר בית הספר התיכון הצטרפה רבקה לקן הקטן של “השומר הצעיר – נצ”ח”, ובמשך ארבע שנים שימשה כראש הקן. לאחר מכן יצאה להכשרה, בה התנאים היו קשים מאוד. משם נשלחה ב-1936 לאיטליה, למקום בו רוכזו יהודים יוצאי גרמניה, אוסטריה וצ’כיה לקראת עלייתם. בחלקם היו אלה יוצאי תנועות נוער, ובחלקם מבוגרים יותר ורחוקים מציונות. לאחר ביקורו של היטלר אצל מוסוליני קיבלה רבקה צו גירוש. מיד עלתה ארצה, וליבה מלא חרדה לפליטים שעזבה בניכר.

רבקה הצטרפה לגרעין האנגלו-בלטי באפיקים, ויצאה אתם לבנימינה. שם נאבקה כאקונומית עם תקציב זעום, חוסר מזומנים, וקשיים פיסיים מפרכים במאמצים להשגת המזון הדל. גם אחרי המעבר ל”נעמה” בצפון “עמק החולה” נשארה רבקה עוד מספר שנים בתפקיד זה.

לאחר מכן עבדה שמונה שנים בבתי ילדים, עד שקיבלה על עצמה את הריכוז של למעלה מ-20 בתי ילדים. התפקיד הזה כלל כל הקשור בילדים ללא הפרדה לרשויות שונות או שטחי אחריות מוגדרים.

אחרי שבע שנים עברה רבקה לריכוז האולפן לעברית שנפתח אז אצלנו, ועבדה כמורה עם עשרים מחזורים. הצלחתה בהוראה משכה מורים מתלמדים לקבל הדרכה ממנה. היא הייתה לא רק מורה, היא הייתה ידידתם הנערצת של התלמידים וביתם של צבי ורבקה היה פתוח לכולם, ונשאר כך גם אחרי לכתם של החניכים מכפר בלום. עם חיסול האולפן עבדה רבקה בבית הארחה בניהול החשבונות לצד חמישה מנהלים מתחלפים. עם העלייה ההמונית של יהדות ברה”מ, הוסיפה על עבודתה הרגילה גם ההוראה בקבוצת מתנדבים, כי רבקה הרגישה שעליה לתרום גם לעלייה זו.

רבקה הייתה אישה חכמה, שפעלה במרץ בכל. היא הייתה סעד וחברת אמת לצבי, אם מסורה ונערצת על ילדיה, סבתא חותנת וחמות למופת, מרכז לכל משפחתה עד לבאים ממרחבי רוסיה באחרונה. היא כלכלה את ענייניה בשקט, והשמירה על הפרטיות של משפחתה ושל הזולת הייתה עיקרון בחייה. היא הושיטה עזרה למי שליבה ציווה עליה לרוב בסתר. לקיבוץ תרמה בכל מאודה ובכל עת.

היא גם מצאה זמן לנצל כל הזדמנות להמשיך ללמוד ולהרחיב דעת. הייתה לה תכונה נדירה להסתגל לשינויים ברוח התקופה.

רבקה לא האיטה במאמציה גם עם גבור השנים. מותה בא לה לפתע, בחטף. וכפי שהייתה, כך הלכה, בשקט ובצנעה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן