דוקרביץ רבקה

 
01.08.2005 – 01.12.1918
רבקה נולדה בויטבסק (בריה”מ) למשפחת סוחרים אמידה. עם המהפכה הבולשביקית ברחו הוריה, הניה ומנחם, לעיר דבינסק (דאוגובפילס) ושם גם עברה עליה ילדותה. הבית היה בית יהודי מסורתי, אך פתוח לדעות וזרמים שונים. סבה וסבתה מצד אמה גרו איתם, ובזכותם שררה בבית אווירה יהודית-מסורתית.
האב היה איש חכם ופעלתן – תמיד היה מעורה בעסקי ציבור – בשטח העסקים, בשטח התרבות. האם התחנכה על התרבות הרוסית וכל חייה הייתה שטופה בקריאת ספרים: אהבה תיאטרון טוב וחיי תרבות היו משאת נפשה. יחד עם זה – לא מנעה עצמה מפעולות למען הזולת – עזרה ליתומים, לכלות עניות ולכל מי שזקוק לעזרה. הבית היה ציוני ברוחו, ודיברו בו עברית.
במשפחה היו ארבעה ילדים – שתי בנות ושני בנים. רבקה הצטיינה בלימודיה, ולכן קפצה שתי כיתות, וסיימה את הגימנסיה בגיל 16. בגלל גילה הצעיר הייתה מופנמת מאד, ושקעה בקריאת ספרים.  לתנועת הנוער הצטרפה בגיל 14, החלטה ששינתה את חייה. בתנועה הייתה פעילה ביותר, הדריכה וארגנה פעילויות, לנערים שהיו כמעט בגילה.  המשפחה שוכנעה, בהשפעתה,  לעלות לישראל, אך לא הספיקה.
בתנועה זכתה להשתתף בסמינר מיוחד, שהיה בשבילה המפתח לעלייה לארץ. 
ב 1939, קרוב לתחילת המלחמה, התקבל בעבורה סרטיפיקט, בהמלצת רחל כצנלסון, אותה הכירה בסמינר. רבקה עזבה את לטביה מבלי להיפרד כראוי ממשפחתה.
בארץ עבדה ולמדה במשק הפועלות, וכשהגיעה לקיבוץ עבדה בגן הירק. בקיבוץ הקימה משפחה עם חיים, ז”ל, וילדה את בתה, הגר.
רבקה הייתה פעילה מאד בחיי הקיבוץ, וב 1947 נבחרה להדריך את חברת הנוער.  אותה הדריכה ולימדה, והכשירה אותה לחיי הקיבוץ. במלחמת העצמאות, בפינוי,  נשלחה בתה בת השנתיים לבדה לבנימינה, והיא נשארה עם חברת הנוער. עם סיום תפקידה בחברת הנוער, נשלחה ללמוד בסמינר הקיבוצים, ומאז שחזרה הייתה מורה ומחנכת של כיתות רבות בבית הספר היסודי.  ב 1970 הקימה את בית הספר היסודי המשותף. עם סיום עבודתה החינוכית כמורה, עברה לספריית בית החינוך המשותף, שם המשיכה בעבודה חינוכית כספרנית. 
במהלך השנים הייתה פעילה מאד בתחומי התרבות והספרות בקיבוץ ובאזור, וזכתה להערכה רבה. במשך שנים רבות ערכה את עיתון הקבוץ.
השאירה משפחה חמה ואוהבת.               
יהי זכרה ברוך.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן