ספרי רבקה

27.08.2003 – 11.07.1921
 
רבקה נולדה בעיירה קופישוק שבליטא בבית דתי-ציוני. אביה היה חסיד. על הקיר בבית הייתה תלויה קופסא של קק”ל ועל ידה קופסא לרבי מאיר “בעל הנס”. במשפחה היו חמישה ילדים, שני אחים ושלוש אחיות.

רבקה למדה בבית ספר יסודי באידיש, ואחר כך עברה לתיכון עברי “יבנה” (בית ספר דתי) בעיר המחוז פוניבז’. בהיותה בתיכון הצטרפה לתנועת “נוח”ם” (נוער חלוצי מאוחד). בבוקר היו מתפללים לפני התחלת הלימודים. כל המקצועות נלמדו בעברית. את הבגרות גמרה בהצטיינות.

ב-1940 הרוסים נכנסו לליטא, וכעבור זמן קצר פרצה מלחמת העולם השנייה. בני המשפחה הצליחו לעלות על הרכבת האחרונה שיצאה מקובנה לכיוון הגבול עם רוסיה. הרכבת נפגעה בהפצצה וכולם הלכו ברגל לגבול שבועיים עד שעברו את הגבול. רבקה הגיעה לאוזבקיסטן עד שהמלחמה נגמרה ב-1946. אז נודע לה על גודל האסון בשואה, ועל אבדן המשפחה. רבקה, אשר גדלה בבית חם מלא חיים ואהבה, הומור וסיפורים שאמה הייתה מספרת, ידעה להסוות היטב את כאבה.

אחרי המלחמה עברה לפולניה. משם, דרך ארצות רבות, בדרך לא דרך, הגיעה לחוף איטליה. אחרי המתנה ארוכה עלתה על האנייה לישראל, אך הגיעה לקפריסין. לאחר ההצבעה באו”ם על תכנית החלוקה נתנו רק לנשים ולילדים לצאת מקפריסין. רבקה יצאה באנייה “מולדת” לנמל חיפה, ומשם היא ובעלה משה ז”ל, הגיעו לקבוץ כפר בלום.

רבקה עבדה במטבח ובבתי הילדים כמטפלת. “ילדי” גן הדר עד היום זוכרים אותה ואת סיפוריה לטובה. לאחר מכן עברה לעבוד בהנהלת חשבונות לשנים רבות. רבקה הייתה מסורה ואכפתניקית בעבודה וגם השתלבה בחברה. מילאה תפקיד של מסדרת עבודה וחברה בוועדות. הכול נעשה במסירות רבה ובעיקר בחכמה. חברים ובני משפחה היו באים אליה כדי לקבל עצה חכמה ותמיכה בעתות מצוקה. כמו כן הייתה ידועה בזכות חוש ההומור המיוחד שלה, שעזר לה להתמודד עם מצבים קשים.

עם פרישתה מהעבודה עבדה, לפי יכולתה, במחסן בגדים, בתיקון בגדים.

רבקה הייתה המרכז של משפחתה המורחבת. הייתה גאה בה, ובני המשפחה, מגדול ועד קטן החזירו לה אהבה והערכה. ביתה היה בית חם, מלא אהבה וחכמה, לא רק למשפחתה אלא גם לידידיה הרבים.

יהי זכרה ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן