רבקה פרי

14.07.2014 – 03.10.1913
 

רבקה נולדה בעיר דוינסק בלטביה למשפחה מסורתית. אביה עסק במסחר ואמה עקרת בית. רבקה הייתה הבכורה בין ארבע בנות. שלוש הגיעו ארצה, אך ההורים והבת הצעירה נשארו ונספו בשואה.

בהיותה חברה בתנועה חלוצית “נוער בורוכוב”, רבקה יצאה להכשרה בריגה, וב-1935 עלתה לישראל. היא נשלחה לגרעין “יודפת” בצפת, ושם גם נישאה ליהושע. בתקופת המאורעות הגנו על יהודי צפת, ובשנת 1939 עבר הגרעין להתיישבות במחניים בגליל העליון. רבקה, יהושע, סבתא חיה ושלושת הילדים עברו שלוש עשרה שנים קשות במחניים עד לפילוג בקיבוץ המאוחד. זה היה ב-1952, ואז עברו לכפר בלום והתאחדו עם שתי אחיותיה של רבקה, שם גם נולד הבן אלי.

רבקה הייתה אישה משכילה ומעניינת. רוב שנותיה עבדה בחינוך, בטיפול ילדים, וכאם בית באולפן לעברית. היא הייתה מסורה, אחראית, והתייחסה בכבוד לחניכיה. המשפחה גם אימצה ילד מהכיתה האמריקאית, והקשר נשאר לאורך השנים ולא נותק. רבקה התבלטה בחוש ההומור שלה, ידעה שפות רבות, השתתפה בחוגי ספרות ותנ”ך, וגם טיילה הרבה עם החוג לידיעת הארץ.

למשפחה הייתה רבקה רעיה ואם מסורה, ומרכז המשפחה המורחבת. כישרונותיה התבטאו גם בסריגה, אפיה ואירוח. במיוחד בלט יחסה המסור לסבתא חיה, אמו של בעלה יהושע. אחרי מותו של יהושע ב-1973 היה לה קשה מאוד, אבל היא לא נכנעה, והשתדלה להמשיך בחייה ולא להזניח את עבודתה ואת המשפחה.

שנותיה האחרונות עמוסות היו משא חיים כבד. היא החלה בצפת כחלוצה לוחמת, ונפטרה בצפת כשנלחמה במחלתה.

נזכור אותה כאישה פעלתנית, יוזמת ותורמת, כאם חמה ואוהבת, וכסבתא המרעיפה חום ומקרינה על כל סובביה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן