רות פרסר

23.08.1991 – 26.01.1902
 
 

אמו של אליהו פרסר

אמא רות פרסר נולדה וגדלה באוסטריה, בעיירה דרומית לוינה. באותו האזור התגוררו הרבה יהודים.

המשרד שרות עבדה בו שכן מול חנות חייטים, בו עבד בעלה לעתיד, מאיר.

הוריו של מאיר שמחו כששמעו על הקשר שנקשר בין הצעירים, ורות התגיירה, הקימה בית יהודי וגידלה את הבנים כיהודים. גיסתה של רות, אשת אחיו של מאיר, לימדה אותה כל המנהגים במסורת היהדות, ורות הייתה תלמידה טובה.

הצעד הגורלי הזה עמד במבחן בזמנים השחורים של תקופת הנאצים באוסטריה, והציל את בעלה של רות מהגורל המר שהיה מנת חלקה של כל יהדות אוסטריה, במלחמת העולם השנייה.

מאיר נקרא להתייצב לעבודת-כפייה. רות ראתה שהוא לא יוכל להחזיק מעמד בעבודת הפרך והחליטה להסתירו. חברות נעוריה עזרו לה, ומאיר הועבר לעיתים קרובות מדירה אחת לשנייה, וממסתור למסתור במשך כל שנות המלחמה, תוך סכנת חיים לכל המשפחה.

להשיג אוכל בימים ההם היה כרוך במאמצים כבדים מאוד. גנבו מהצבא, כשריחף עליהם עונש-מוות אם יתפסו.

בעיר לא היה חשמל ולא מים. את המים סחבו הנשים בדליים ממרחק רב. הנשים שנישאו ליהודים לא זכו לשום עזרה, אך הן עצמן הושיטו עזרה לשכניהם. רות עזרה לשכנה אחת בשעת לידת ילדה, בלי מים, בלי חשמל ובלי עזרה רפואית כלשהי.

אחרי הקמת מדינת ישראל, בהתחלת שנות ה-50, רות ומאיר עלו לישראל והצטרפו לבנם אלי בכפר בלום. התקופה ההיא הייתה קשה מאוד עבורם: צנע, מגורים דלים, קושי השפה ועוד. הם החליטו לעבור לארצות הברית, שם נמצא הבן השני, דולפי והתבססו בניו-יורק ברובע ברוקלין.

רות עבדה בבית-חולים באזור, אך גם שם החיים לא היו קלים עבורם. מאיר חלה, והיו צריכים לטפל בו זמן ממושך עד שנפטר. וכך נשארה רות בודדה בבית.

כעבור תקופה די ארוכה היא החליטה לחזור לבנה אלי בכפר בלום, ולנכדים שבינתיים גדלו. התנאים הפעם בקבוץ היו לאין-ערוך טובים יותר. אמא פרסר התחילה לעבוד במטבח, אחר כך עברה למחסן הבגדים בגיהוץ, עזרה לימימה בתפירת חולצות, ועבדה בכל מקום שיכלה לתרום.

אמא פרסר הייתה אהובה על רבים. תענוג היה לראות אותה עוברת על המדרכה, לבושה בטעם ובקפידה. תענוג היה לבקרה, ומבקריה היו לא מעטים. תמיד הייתה הדירה מצוחצחת, חמה ואינטימית. אבל, מצב בריאותה הלך והידרדר, עד שהכריע אותה.

שביעת תלאות וסבל הלכה לעולמה אישה אצילה, אמא וסבתא.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן