סגל רחל

30.03.1978 – 14.03.1892
 
אימה של שולמית ביתן


רחל סגל נולדה ברוסיה, בסביבות כארקוב, ועוד לפני מלחמת העולם הראשונה היגרה בגיל צעיר לארצות הברית ומיד נסחפה לתוך החיים הציבוריים של המוני המהגרים במסגרת מפלגת פועלי ציון. בשליחות המפלגה הייתה אחת מ-7 המייסדות של תנועת הנשים למען ארץ ישראל העובדת (“פיאנערן פרויען”) ובמשך כל שנותיה בארצות הברית הייתה בין הפעילות במרכזיות במפלגה, באיגוד השנים וברשת החינוך, פעילה ומפעילה אחרים. הבית היה בית תנועתי מובהק, פתוח לפעילי המפלגה ולפעילי תנועת הנוער, ובקיץ הייתה רחל יוצאת עם הצעירים למחנות הקיץ, כמבשלת וכאם מחנה.

רחל התאלמנה מבעלה שמואל, שהיה מראשוני תנועת פועלי ציון בארצות הברית ומדמויותיה הבולטות, והחיים לא היו קלים. לא חסרו בעיות כלכליות, וכל העניין בחיים התרכז בפעילות הציבורית.

בראשית 1947 עלתה רחל ארצה בעקבות הבת שולמית. היא השתכנה בתל-אביב, וגם כאן המשיכה בפעילות ענפה בתחום ארגון אימהות עובדות. שנים עבדה במחיצת חנה ציזיק בניהול משק הפועלות, אחר כך הייתה אם-בית בבית העולות ביפו ובמשך כל הזמן הייתה פעילה בכל הפעולות של מועצת הפועלות, בין השאר בהקמת מועדון לחברות שהתחילו להגיע מארצות הברית.

בשלוש השנים האחרונות לחייה התגוררה רחל בכפר בלום. ערנותה וחיוניותה לא פחתו. כל מה שהתרחש בעולמינו הקטן בפנים ובעולמינו הגדול יותר בארץ או בעם היהודי, עניין אותה ולא פעם הקפיץ אותה עד כדי תגובות חריפות. למרות גילה הגבוה, לא ויתרה על הקשר עם התנועה, הייתה מגיעה לוועידות ולכנסים, ולאחרונה כיבדו אותה בוועידת היסוד של נעמ”ת כאחת המייסדות של התנועה האמריקאית.

בקיבוץ השתלבה יפה, השתתפה בחיוניות, לבושה למשעי, בכל החגים, בכל המאורעות – המשמחים והמשמחים פחות – ובכל האירועים התרבותיים. וכזאת הייתה עד יומה האחרון – ערה, תוססת, מלאת חיים וחדוות חיים.

יהי זכרה ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן