רחל פרידמן

22.03.1982 – 28.03.1917
 
רחל (רחל’ה) נולדה ב-1917 בעיר טולה ברוסיה, בראשית המהפכה, ורק בהיותה בת 4 חזרה המשפחה לריגה ושם גם גדלה רחל.

רחל הייתה הצעירה במשפחת צילביץ, בית יהודי חם ועממי, משפחה ענפה של בנים, בנות, קרובי משפחה וידידים. מילדותה הייתה בעלת מראה חלוש, וצעירותה ומצב בריאותה עשו אותה לילדת הטיפוחים של המשפחה, ושם החיבה רחל’ה נשאר דבוק לה עד ליומה האחרון.

את השכלתה קבלה בבית ספר אידישאי, שנבחר בגלל היותו קרוב לבית. עם זה – בעלותה ארצה רכשה את השפה העברית על בוריה ונשלחה להכשיר עצמה בתור אחד המורים הראשונים של הקבוץ. מסודרת, מאורגנת, יעילה ומטופחת, עושה כל דבר בצורתו המושלמת, דורשת מעצמה ומאחרים – כזאת הייתה מאז ימי נעוריה. ואכן – זכתה תמיד ליחס של כבוד מהערכה של כל המכירים אותה.

עם בואה ארצה, בסוף 1939, כבר עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הצטרפה לקבוץ האנגלו-בלטי הצעיר, שבו היו כל חבריה.

תחילה חייה בקבוץ היו שנים של עבודה במחסן הבגדים, בפלוגה במטולה במלון “שלג הלבנון”.

אחרי תום הכשרתה כמורה הספיקה לעבוד רק שנה אחת בהוראה – ואז באה המחלה, בעצם המחלות, ותקפוה בזו אחר זו.

נתיב ייסוריה, שנמשך 25 שנה, התחיל. מחלות קשות וייסורים פקדוה, כשכל אחת חמורה ומגבילה מקודמתה. וכאן התגלתה אישיותה החזקה, ששכנה בגוף הרפה. בעוז-רוח בלתי רגיל נאבקה במחלה, בכאבים, במגבלות. ללא רחמים עצמיים, ללא טרוניה, במאמץ כמעט אל-אנושי לשמור על צלם אדם מטופח ומסודר מתוך עניין לכל הסובב ולכל המתהווה, משתדלת לא להכביד על ישראליק (יבל”א) ולהיות לו רעיה נאמנה.

במאבקה הבלתי נלאה על חייה, ברצון החיים, באישיותה החזקה ובפקחותה – רכשה לה כבוד והערכה של ידידיה הרבים, וגם אחיות, רופאים וחולים, שהכירו אותה בבתי החולים, וזכרוה במשך שנים אחר כך.

שנות חייה האחרונות היו שנות ייסורים קשים ומאבק יום-יומי עם המוות.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן