נוה ריטה

29.12.2000 – 02.10.1916
 

ריטה טייטלבוים גדלה בבית יהודי חם, שומר מצוות, הורים עם שלוש בנות. היא הייתה יפיפייה, בלונדינית ואינטלקטואלית. היא למדה בבית ספר יוקרתי מאוד בצפון מערב לונדון והייתה תלמידה מצטיינת. כשנוסדה תנועת נוער יהודית, אז “הבונים” לא הייתה תנועה ציונית, בשנת 1935, בערך, התחילה להיות פעילה מאוד. היא השתתפה בכל הפעילויות: הרצאות, טיולים, שיעורי עברית, ערבי שירה וריקודים. היא הייתה פעילה בוועדות ובמרכז הבונים.

היא למדה עברית בעזרת שליחים, ובשיעורים שאורגנו על ידי המועצה האזורית של מזרח לונדון – THE LONDON COUNTY COUNCIL  שנה אחת, אבל אז בתנועה היה חוק – לא לומדים באוניברסיטה, רק עובדים. ריטה למדה קצרנות והדפסה, על מכונת הדפסה ישנה של אז. בתנועה היא התקדמה, הייתה מדריכה נהדרת, ונשלחה למחנה מדריכים. היא הגיעה לקבוץ הכשרה והייתה נהגת. בלונדון הייתה מוכרת את תוצרת הקבוץ: ירקות, ביצים, דברי חלב. היא הייתה עוברת מבית לבית.

בפרוץ מלחמת העולם השנייה ביקשו ממנה להצטרף לצוות מזכירות “הבונים”. המשרד היה קרוב מאוד לסוכנות היהודית. היא הייתה פעילה מאוד במזכירות “הבונים”, השתתפה בכל הוועדות, והיה לה חלק גדול בהחלטה, ש”הבונים” תהיה תנועה חלוצית, אף על פי שהייתה התנגדות חזקה של די הרבה מנהיגים ב”הבונים”.

ריטה הייתה גם פסנתרנית מוכשרת. כשעלתה ארצה בסוף המלחמה הביאה את הפסנתר אתה ארצה. הרבה חברים היו באים לצריפון שלה כדי לשמוע מוזיקה. כשריטה הגיעה לכפר בלום התחילה לעבוד כמטפלת בגן. אחר כך עבדה במזכירות ואז עברה להדפסה. הייתה לה הרבה עבודה, היא הדפיסה את ה”בבית”, ומילאה כל מיני הזמנות.

בשנים האחרונות עברה להדפסה במחשב, עד הימים האחרונים שלה.

ריטה התחתנה עם דוד. נולד להם בן – אילן, והיו להם חיים מאושרים. כמובן, שמאוד שמחו כשאורלי ואילן התחתנו ונולדה להם בת – ירדן, אותה אהבו מאוד.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן