רפאל שוחט

13.06.1986 – 10.09.1913
 
בן יהדות פולין היה רפאל, בן לאותה יהדות גדולה, בעלת שורשים בהוויה היהודית ובתולדות ישראל.

מנעוריו היה חבר בתנועה החלוצית. עלה לארץ בשנת 1931 לקבוץ נען. משם עבר עם דינה בגרעין יודפת לצפת לעזור בהגנת הרובע היהודי. מצפת הלך יחד עם קבוצת חברים לגאול את אדמת מחניים, שנעזבה כמה פעמים.

משפחת שוחט החליטה לעזוב את מחניים והצטרפה לקבוץ האנגלו-בלטי בבנימינה. עם מעברנו לנעמה זינק רפאל, עם מרצו הרב, לעבודת הבנייה של היישוב החדש, כפר בלום בראשית דרכה. מרץ עצום היה לו, לרפאל, וכוח ביצוע בלתי נדלה. גם איש עקרונות היה, ועמד בעקביות על דעותיו. תמיד פעיל, תמיד יוזם, תמיד רודף עשייה ויצירה, וגורף אתו חברים רבים.

עם עליית נאות מרדכי על הקרקע, הקימונו גשר מאולתר על הירדן למעבר הטרקטורים הכבדים. על כל המלאכה, תכנונה וביצועה, ניצח רפאל בכישרון ובתושייה. איזו תחושת גאווה הייתה בלב כל למראה מרהיב ומרנין של השיירה העוברת בשעת לילה.

רפאל הקים במשק קבוצת בניין, והרבה שנים עמד בראשה. אז הוקמו כל בנייני המשק הראשונים – בתי הסוכנות, בתי הילדים והרבה מבנים נוספים. גולת הכותרת של התקופה הזאת הייתה הקמת עשרת הבניינים הראשונים לשיכון קבע, שיכון א’, בנייה זולה יחסית וחדשנית ביותר – יציקת בית שלם ביום אחד! אחר כך יצא רפאל ללימודים בטכניון, השתתף במפעל ייבוש החולה, היה ממקימי “פרי גליל” בחצור ועבר בכלל לעבודת חוץ ב”סולל בונה” שם הצטיין כמנהל מסור, שקדן ורב-פעלים.

כך פעל ועבד עד לאותו פרק חיים בו חלה את מחלתו, שלא עזבה אותו עד יומו האחרון, והביאה למותו המיוסר בטרם עת. אך לא לאיש כרפאל יישב בלא כלום. הוא נכנס לחצרנות בתי הילדים, מתקין ומתקן, כל המבוקש וכל הנדרש במסירותו האופיינית ובידי הזהב שלו.

כך המשיך עד שמחלתו גברה עליו והצמידה אותו לביתו. פי כמה סבל כאשר דינה נלקחה ממנו בטרם זמן. כשכלו הברירות, ורפאל הועבר למכון הגריאטרי בצפת, היה כאותו אילן רב פארות, אשר הועתק מבית חיותו, נקרע, נתלש משורשיו, כרע ונפל.

יהי זכרו אתנו לברכה כל הימים

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן