ויינשטיין שושנה

26.02.1995 – 03.08.1917
 

שושנה נולדה למשפחת שוחט, שבאה מבגדד. השם בא להם בגלל עיסוקיהם כשוחטים במשך דורות. במשפחה היו שישה בנים ובנות. כאשר המצב הכלכלי הדרדר, עברו לגור בהודו. במשפחת האב היו רבנים, דיינים ושוחטים. במשפחת האם, משפחת ששון הידועה במזרח, היו רבנים, אנשים משכילים ואנשי עסקים גדולים. בבית שמרו בקפדנות על המסורת היהודית, ושושנה ספגה את האווירה הזאת אל תוכה פנימה, כחלק של החינוך בכללי הטוב שקיבלה.

במלחמת העולם השנייה הייתה התעוררות ציונית בקרב הצעירים היהודים שהשפיעה גם על שושנה, היא ואחיה החליטו לעלות לארץ ולהצטרף לחלוצים הבונים את המדינה. האח מיכאל עלה ארצה בשנת 1944, וכאשר ביקש ללכת לקבוץ, הפנו אותו לקבוץ “אנגלו סקסי”, קבוץ כפר בלום. כשנה לאחר מכן החליטה שושנה לעלות, לבד. את רוב הדרך עשתה באניית מלחמה בריטית. והגיעה לאלכסנדריה במצריים.

זה היה בדיוק אחרי רצח לורד מוין הבריטי בארץ על ידי הלח”י, והיה עוצר, אך אחרי שבועיים הצליחה שושנה להגיע ברכבת. היא רצתה להצטרף לאחיה מיכאלה והגיעה לחלסה, היא קריית שמונה. זה היה בתחילת החורף, ומהקבוץ שלחו עגלון עם זוג פרידות לקחת אותה בדרך המוצפת. החבר העגלון היה דוד ווינשטיין, ומאז הם נשארו ביחד כל השנים בקבוץ.

שושנה נכנסה לעבודה גופנית קשה בגן הירק בשמש הלוהטת, ללא לצל, עם יתושים וברחשים. תנאי הדיור היו קשים, והמזון היה דל, מוזר לה וחסר טעם. אך שושנה לא התייאשה, בהרבה בזכות דוד בעלה הנאמן, אך בעיקר בזכות כוח רצונה, ובזכות אמונתה המוצקה שהיא בונה את הארץ, וזה הדבר הנכון ליהודי לעשותו.

היא השתלבה בחיי הקבוץ, עבדה בהרבה עבודות שונות, והייתה חברה פעילה במספר וועדות. הולדת ארבעת ילדיה וחינוכם עוד חיזקו את הקשר. שושנה ניחנה בשכל ישר ובחוש הומור מפותח. היה לה כישרון כתיבה ויכולת ביטוי מעולה, למרות שאת השפה העברית למדה בארץ, מבלי ללמוד באופן מסודר. היא גם הייתה בעלת חוש צדק ולהט יהודי.

נפילת הבן גדעון ז”ל במלחמת יום הכפורים הייתה בשבילה מכה קשה מאוד, שממנה לא התאוששה. אך המשפחה, ילדיה ונכדיה גרמו לה הרבה נחת. במחלות הקשות שפקדו אותה בשנים האחרונות נלחמה כל עוד עמד לה כוחה. תמיד קיוותה להתגבר והשיחה אתה לא הייתה אנחות, אלא דווקא הלצה והומור, גם על עצמה ועל מצבה. דמות ססגונית ומעניינת, יהודית מאוד ואנושית מאוד.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן