ברזילי שלום

13.08.2003 – 01.10.1915
 

שלום נולד במזרח לונדון, ולמד בבית ספר יהודי. בגיל צעיר הצטרף ל”החלוץ”, והכשיר עצמו לעלייה לארץ בחוות דוד אדר. באנגליה נאבק עם הנהגת התנועה על זכותם של החלוצים באנגליה לעלות לארץ ישראל. ב-1934 הקים את הסניף הראשון של “החלוץ” במנצ’סטר.

ב-1936 עלה עם הקבוצה האנגלית הראשונה שיצאה מהתנועה באנגליה והגיע להכשרה בקבוץ כנרת. בין מקבלי פניו הייתה לאה, תיבדל לחיים ארוכים, רעייתו לעתיד, ומאז לא נפרדו דרכיהם עד יום מותו. נישואיהם היו דוגמה ומופת לקבוץ הגלויות בארץ ישראל.

בחודשים הראשונים התמודדה הקבוצה עם קשיים רבים, כתוצאה מהמצב הביטחוני והכלכלי בארץ. זו הייתה תקופת המאורעות. למרות הקשיים, האמונה והאידיאולוגיה גברו על הכול. הקבוצה האנגלית עברה לאפיקים, התאחדה עם הקבוצה הבלטית ויחד הקימו את קבוץ כפר בלום.

בכפר בלום עסק שלום בענף המספוא, והכשיר דור של צעירים לעבודה החקלאית. יחד עם זאת עסק בפעילות תנועתית והפצת חומר הסברה על התנועה בארצות דוברות אנגלית.

בשנות ה-50 הקים את מפעל ייבוש האספסת הראשון בארץ. לאחר מכן עבר לבית ההארחה, ופעל רבות לאירוח אנשים דוברי אנגלית מכל רחבי העולם, גם בבית ההארחה וגם בביתו הפרטי. כמו כן יזם וטיפח תכניות לימודיות לקבוצות שונות שמילאו את בית ההארחה בתקופות בהן לא היו מספיק אורחים אחרים.

שלום שמר תמיד על הנימוס והאיפוק האנגלי, ועל מנהגים אנגליים הזכורים לכל מכריו הרבים בחום ובגעגועים. כמו למשל מנהגו לארח בכוס תה אנגלי, ארוחת הארבע הקבועה והחיבה העמוקה למוסיקה קלאסית.

היה איש משפחה אהוב ומסור. באחרית ימיו טיפל במסירות ראויה להערצה באשתו לאה, גם כשהיה חולה מאוד בעצמו. תמיד שמר על קשרים חמים והדוקים עם כל בני המשפחה הנרחבת.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן