שלום (שילם) רץ

07.05.1998 – 03.08.1915
 

שלום נולד בלטביה למשפחה דתית. במלחמת העולם הראשונה המשפחה עזבה לליטא, שם למד בחדר. כעבור 7 שנים חזרה המשפחה ללטביה, שם למד בבית ספר עברי. סמוך לבית הספר היה קן של “השומר הצעיר”, “נצ”ח”, בו התחיל שילם את דרכו בתנועה, בהסכמת הוריו, דרך שנמשכה עד יום מותו.

במסגרת הפעילות התנועתית נוסד קבוץ ההכשרה “מסדה” בו פגש את בלה.

ב-1937 עלה ארצה והגיע לאפיקים, שם התאחד קבוץ ההכשרה עם הקבוץ “האנגלו-בלטי”.

מאפיקים עבר הקבוץ לבנימינה ומשם למטולה. במטולה עבד בהובלת מים למלון “שלג הלבנון”. ב-1940 עבד עם קבוצת חברים מכפר בלום בנגב בסלילת כבישים.

בשנת 1940 התחתנו שילם ובלה, ונולדו להם בן ובת. בלה ושילם עברו לקבוץ משמרות לתקופה מסוימת, כדי ששילם יוכל לעבוד כנהג.

כאשר חזרו לכפר בלום עבד שילם כ-10 שנים בתור חצרן. בנוסף לעבודתו ריכז שילם את וועדת האספקה שדאגה להשלמת הציוד בחדרי החברים.

בשנת 1957 התחיל לעבוד בבית החינוך “עמק החולה”, והמשיך במסירות במשך שנים רבות. בעבודה זו זכה להערכה רבה של מורים ותלמדיים של בית החינוך המשותף עמק החולה.

לאחר פרישתו – עבד בכריכיה במשק.

במשך שנים רבות היה פעיל במשק בוועדות השונות. בפעילותו בוועדת אספקה ניסה להגיע להשלמת הציוד בחדרי החברים בצורה שוויונית ככל האפשר. למרות מאמציו הרבים, הגיע למסקנה שלא יוכל להשיג שוויון מלא, והציע לחלק את הציוד בדרכים אחרות.

הי בעל אמונה רבה ברעיונות הקבוץ – שוויון, שיתוף וערבות הדדית, והרבה להתבטא בתחומים אלו באספות הקבוץ ומעל דפי העלון.

היה אהוב מאוד על חבריו, שראו בו סמל של יושר, הגינות, צניעות ואכפתיות. תכונתו הבולטת ביותר הייתה אהבתו לזולת, ושאיפתו לעזור ככל יכולתו לכל מי שנזקק לעזרה.

בשנותיו האחרונות התמסר לטיפול ברעייתו בלה, עד שחלה במחלה ממנה לא קם עוד.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן