הלפרן שמואל

 
20.11.2008 – 17.05.1920

שמואל הלפרן נולד ב 17.5.1920. בבוסטון, שבארה”ב. אביו זלמן, נולד בביאליסטוק אמו, פרומה, נולדה באוסטרין שבליטא. כילד, שמואל אהב ספורט, אסף בולים, אסף פקקים של שתיה קלה, ואסף גפרורים. משפחתו חגגה את החגים היהודים ה”חילוניים”, כלומר: פסח, פורים וחנוכה. 

ההורים היו ציונים, ושני אחיו המבוגרים, בנימים ואברהם, חגגו את בר המצוה.  בתור ילד, שמואל אהב בעיקר את חג הפסח. בבית ערכו סדר, ואביו, ששלט בעברית, דאג שכל בני המשפחה יבינו את משמעות הפסח. כאשר למד בבית הספר יסודי, למד תורה אחרי הצהריים בבית ספר עברי. בבית הספר התיכון למד לטינית, יוונית, אנגלית, צרפתית, פיזיקה, גאוגרפיה, מתמטיקה וספרות. כילד לא קיבל יחס שונה בגלל דתו, מפני שגר בשכונה שכולם היו בה יהודים. באזור הגבול בין השכונות של היהודים והאירים הורגשה אנטישמיות ולפעמים היו תקריות. 

החוויה משפיעה ביותר על ילדותו הייתה הבחירות של שנת 1932, כשהנשיא רוזוולט נבחר והתחיל בתכנית של רפורמות כלכליות וחברתיות. לאחר שגמר את בית הספר התיכון, עבר לאוניברסיטת הרווארד, בה למד 4 שנים. דבר זה השפיע על כך שנבחר, במלחמת העולם השנייה, ללמוד יפנית. 

בבוסטון הייתה פעילות ציונית, בעיקר – גיוסי כספים למען הקרן הקיימת. בסניף “הבונים” פגש את טובה. לאחר הכרות בחוות ההכשרות של החלוץ, הם נישאו והקימו משפחה. 

בתקופת מלחמת העולם השנייה הצטרף לחיל הים האמריקאי, ושרת במודיעין. אחד מתפקידיו במודיעין היה לחקור שבויים יפניים, ולפענח אותם מסמכים ביפנית. לאחר שטובה ושמואל התחתנו, הם עברו לוושינגטון, ושם נולד הבן הבכור – אלי. בשנת 1947, עלו עם בנם הבכור לישראל, בעלייה בלתי לגלית. בכפר בלום נולדו לשמואל ולטובה עוד שלושה בנים – אפרים, גבי ויהודה. 

בכפר בלום עבד בכל מיני עבודות בקיבוץ בבריכות הדגים, בריסוסים במטע ובמוסך.

בשנת 1956 יצא לשליחות מטעם “המוסד”, וחזר בשנת 1957. הוטל עליו להיות איש קשר באיטליה.  השליחות שובשה בגלל טעויות וחוסר זהירות של האנשים במקום.

בין השנים 1960 ל 1971 ניהל קורסים לחקלאות ברחובות ותל-חי. 

בשנים 1971-1973 יצא להשתלמות בארה”ב. כשחזר לארץ עבד באוניברסיטה הפתוחה בתל אביב, בתכנון הרשת הארצית למרכזי למידה. 

שנים מספר לאחר מות טובה אשתו, עזב את הקיבוץ, ועסק בהוראת מבוגרים. אחרי מספר שנים חזר לקיבוץ. לאחר מחלה קצרה, נפטר בחיק משפחתו בקיבוץ. 

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן