פלטיאל שמואל

24.11.2003 – 07.04.1917
 

שמואל נולד בשנת 1917 בפינסק, פולניה, והתייתם בגיל צעיר מאוד. מילדותו זכר רק שגדל בבית יתומים. השנים בהם שהה וגדל בבית יתומים היו הקשות בחייו. בסוף שנות ה-20 אומץ כל בית היתומים, כ-400 ילדים על ידי הקהילה היהודית בלונדון. הוא עבר לאנגליה בגיל תשע, עם קבוצת ילדים שאומצו בידי משפחות יהודיות. בתקופה זו נפגש עם הלל (לימים אבני), ילד יהודי אסופי כמותו. ידידותם נמשכה לאורך כל חייהם.

שמואליק אומץ על ידי משפחת הרב פלטניק ואשתו, שלא היו להם ילדים. החינוך הפורמלי היהודי שקיבל היה בבית ספר יסודי יהודי, שסבל מתהפוכות התקופה כך שלמעשה גדל די חסר השכלה פורמלית. כשסיים את בית הספר התחיל לעבוד כשוליית נגרים בשכונה, ולמעשה ראה בנגרות את מקצועו לחיים לכל חייו.

עם התבגרותו ותחילת עמידתו על דעתו – ניצת בו הניצוץ הציוני והיה מהראשונים בסניף “הבונים” שצץ בשכונה. עם השנים, הפעילות הזמנית נהפכה לעיקר ומרכז החיים. בסוף 1936 הגיע עם הקבוצה הראשונה מאנגליה שנקראה “הגרעין האנגלי” לקבוצת כנרת בעמק הירדן. עם הזמן הצטרף גרעין נוסף – הגרעין הבלטי ובסוף 1938 עבר הגרעין האנגלו-בלטי להכשרה לקבוץ אפיקים השכן. באפיקים הכיר את אשתו שרה, ובמהלך השנים נולדו להם שלושה ילדים.

בקבוץ עבד בהתחלה בגן הירק, ואחר כך הקים את המאפייה.

בשנות החמישים לחייו התעורר בו יצר האמנות, שהיה כנראה חבוי בתוקף הנסיבות, והוא התחיל ללמוד את מקצועות החומר – קדרות ופיסול. הוא הלך עם זה עד הסוף – בהתחלה בסדנאות האמנות שנפתחו בתל חי ולאחר מכן בבית ספר “אבני” ביפו. בכל השנים האלו עסק בפיסול כדרך חיים בנוסף על עבודתו.

לדאבון לב כולנו, בריאותו החלה להידרדר. קודם בעיניים ואחר כך בכל הגוף, עד שהוא הפסיק בכלל לתפקד באופן עצמאי, ונכנס לגור בבית כסיף. שם טופל בנאמנות עד יומו האחרון.

הוא השאיר אחריו משפחה אוהבת, וזכה לנכדים ונינים.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן