מילגרום שמעון (סם)

21.08.1974 – 19.11.1893
 
אביו של פנחס רימון


שמעון מילגרום נולד בשנת 1893, למשפחת סוחרי דגנים ותיקה בטולצ’ין באוקראינה.

ב-1912 היגר לארצות הברית והצטרף לאחותו הבכורה, שהיגרה שנתיים קודם לכן. התקופה הראשונה באמריקה הייתה קשה ואבא התפרנס מרוכלות במקומות שונים באמריקה הרחבה. הוא התחתן ב-1919 וקבע את מקומו בשיקגו וגם שם עבד עבודה פשוטה, תחילה כאוסף ומחלק כבסים, אחר כך כמחלק חלב, וכשגדלו הילדים, כסוכן מכירות.

הוא פרנס את משפחתו בנאמנות, דאג לחינוך ילדיו ולא קיפח את חינוכם היהודי. שכרו לא היה רב והצניעות אפיינה את אורח החיים של המשפחה, אך לא ידענו מחסור של ממש, כי אבא לא חס על כוחו והשקיע מאמצים רבים ושעות עבודה ארוכות וקשות בדאגה למשפחתו בת שש הנפשות. גם בימים קשים הפריש מהכנסותיו המועטות לצדקה יהודית ולתרומות למגביות למען ארץ ישראל.

כאשר פוטר מעבודתו כמחלק חלב, התחיל לעבוד כסוכן מכירות והתבסס בעבודה זו מתוך מאמצים על-אנושיים. אז התפנה יותר לעבודה ציבורית בפועלי ציון, שם היה ידוע כחבר מסור, מוכן תמיד לשאת בעול ובחובות התנועה.

ביתנו היה בית יהודי חם ובית ציוני. התחנכנו על המסורת היהודית – כשרות, בית כנסת, עברית, ציונות. רק בגיל מבוגר יותר הבנתי שאבא איננו איש דתי וקבע אורח חיים מסורתי בבית רק מפני שחייב את היסודות האלה לחינוך בניו. כאיש עבודה, היה סוציאליסט ולוחם בעד הצדק החברתי. היה איש פשוט אבל בעל עקרונות ויושר, דובר אמת ונושא באחריות על כל דבר שיצא מפיו, והתאמץ לחנך את בניו ברוח זו.

ב-1963 עלו הורי ארצה. השנים הראשונות ברמת אביב היו שנים מאושרות, כאשר אבא נהנה מכל הסובב אותו בארץ אבות, כל גבעה וכל אבן, השפה העברית, חברה יהודית, ירושלים, עובד האדמה היהודי. כמה קשים היו הימים האחרונים כשתנועותיו היו מוגבלות וכבדות. גם בימים האחרונים ממש, כששכב בבית החולים בצפת, השקיף בעד החלון והתפעל מיפי הרי הגליל שאת דמותם נשא בקרבו עוד בימי ילדותו בטולצ’ין כשקרא את ספרו של מאפו, “אהבת ציון”

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן