ביתן שרה

1879-01-01 – 1949-07-02
 

נולדה ב-1879 בעיר וולוזין, הידועה בלמדניה ובחיי התורה שלה (ישיבת וולוזין המפורסמת), עיר קטנה בליטא, שבחורי הישיבה עסקו בה בתורה כל היום, ובלילות הציצו בגניבה בספרי “השכלה”. הנערה, שרה, בת בעלי הבית, הייתה יושבת לה בפינתה ומקשיבה בתשומת-לב לדיבורים, לוויכוחים הנלהבים – וספגה לקרבה את אהבת הארץ ואת הרעיונות המתקדמים של התקופה. כזאת הייתה כל חייה – מבינה, קובעת עמדה, מקשיבה – אך יושבת “מן הצד” ומפעילה במבט, במילה קולעת, בחיוך שקט. אוהבת אדם וצנועה – דמות אם יהודייה, שהיא “עקרת הבית”, במובן “לב הבית”.

אישה קטנה, חלשה וחולנית הייתה – אך כוחות נפש רבים היו בה להגשים את חלומות חייה, לעודד את בעלה לפעילות ציבורית, להבין את הצעירים ממנה. ובלילות, לאחר יום מעייף, הופכת החנוונית ובעלת הבית לקוראה ותיקה ומתעמקת.

דבקה כל חייה ברעיון הציוני-סוציאליסטי, והעלייה לארץ ולקיבוץ הייתה לה הגשמת חזון. לקיבוצינו הגיעה עם בעל נעוריה, מנחם, בערוב חייה – והם היו הזקנים הראשונים בקיבוץ. ניכר היה בה, שהיא מאושרת לחיות בחברה שוויונית בקיבוץ ואם כי לא מרובה היה מגעה עם החיים הצעירים והתוססים, הקרינה למרחוק את יחסה החם והלבבי, האימהי, ואת חיוכה הנבון.

את מחלתה נשאה בדומיה ובגבורה אילמת ועד יומה האחרון לא פסקה מלהתעניין בחיים הסובבים אותה ובדופק הזמן.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן