גורדון שרה

28.11.1995 – 01.09.1912
 
שרה נולדה ב-1.9.1912 להוריה יוסף וגיטל לבית רוזנפלד. המשפחה חייתה בליטא על גבול גרמניה. בבית היו 5 אחיות – והאב היה נע עם סוס ועגלהלקנות ולמכור פשתן בכפרים, מקור פרנסה זעום ומסוכן. העיירה הייתה קטנה ונידחת, בחורף כיסה השלג את הבתים הקטנים כמעט עד לגג. אך בקיץ היו היערות מסביב מלאים שירת ציפורים, פטריות וגרגרים. עיירה ליטאית טיפוסית וענייה, אך הקהילה היהודית בה הייתה מאורגנת היטב: היו בה מוסדות חינוך לבנים ולבנות, ועד קהילה, מוסדות בעד ומוסדות קודש.

בית הוריה של שרה היה בית אדוק – והאב לא ראה בעין יפה את פנייתה של שרה, בת הזקונים, לציונות. אך החיים היו חזקים יותר – אחותה הבוגרת של שרה עלתה ארצה, אחרי שהייתה שנתיים בהכשרה.

שרה הלכה בדרכה – היא יצאה להכשרה בקבוץ ההכשרה בקובנה ושם באו לידי ביטוי היכולת וידיעת העבודות – היא הייתה מבשלת ואקונומית ל-150 חברי ההכשרה. העיר הגדולה גם פקחה את עיניה של בת העיירה – תיאטרון, קונצרטים, אופרה. (לעיתים כשחסר קהל בתיאטרון היו מזמינים את “ההכשרניקים” למלא את הכיסאות). תנאי החיים בהכשרה היו קשים, עבודות קשות ותשלום זעום, אך מלאי שמחת נעורים ותקווה. בקובנה גם הכירה שרה את בעלה לעתיד ישעיהו ז”ל ובעקבותיו הגיעה גם היא לקבוץ האנגלו-בלטי בבנימינה.

גם בקבוץ הצעיר היו תנאי החיים קשים. כרגיל בשנות ההתחלה – חיים באוהל, כשלכל “זוג” הוסיפו עוד דייר… אבל היו מרוצים ומאושרים. בבנימינה עבדה שרה כמבשלת ובקטיף הדרים. לא קל היה בתנאי המחסור של שנות המלחמה להשביע את התאבונות הצעירים וליצור כמעט יש מאין אוכל טעים ומספיק.

אך –  היה סיפוק ואושר. עברו לנעמה, נולד הבן זיו והבן עמי ז”ל.

בכפר בלום עבדה שרה שנים רבות במחסן הבגדים – חרוצה, שקטה, מאירת פנים לכל אחד ובעל חוש פרקטי ותושייה. נעים היה לפנות אליה.

אך הגיעו האסונות – המשפחה נספתה בשואה. ישעיהו ז”ל חלה ונפטר בגיל די צעיר והבן עמי ז”ל נהרג בתאונה. שרה בלעה לתוכה את העצב – נעשתה שקטה ומופנמת עוד יותר, ואף הולדת נכדותיה וניניה לא המתיקו את הצער.

נאבקה עם מחלתה וחולשתה ככל שיכלה, עד שהכריע אותה הגורל.

יהי זכרה ברוך.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן